Skip to content

Zencefilin faydaları nelerdir ? diyabetten bulantıya 8 muhteşem madde…

zencefilin faydaları

Zencefilin faydaları saymakla bitmez. Bu yazıda zencefilin 10 faydasından bahsedeceğiz. Bu faydaları bilimsel araştırmalarla desteklenmiş faydalarıdır. Maddeleri sıralamadan önce önce zencefil nedir sorusuna cevap vermeye çalışalım.

ZENCEFİL NEDİR ?

Zencefil çiçekli bir bitkidir. Güneydoğu Asya’da çıkar. Dünyadaki en sağlıklı baharatların başında gelir. Zerdeçal, kakule ve havlıcan ile akrabadır. Köksapı yaygın olarak baharat olarak kullanılır. Zencefil kökü veya zencefil de denilebilir. Zencefil taze, kurutulmuş ,toz halinde veya yağ olarak kullanılır. İşlenmiş gıdalara ve kozmetik ürünlerinde bile kullanıldığı olur.

zencefilin faydaları nelerdir

İşte 10 maddede zencefilin faydaları…

ZENCEFİLİN FAYDALARI NELERDİR ?

1-Zencefil gingerol içerir

(tıklayınız : gingerol nedir ? )

gingerol

Zencefilin ana bileşeni gingeroldur. Gingerol önemli bir bileşendir. Kanserle ve serbest radikallerle savaşır. İltihap önleyicidir. Ayrıca içeriğindeki gingerolun başka bazı faydaları ise şunlardır :

Sindirime yardımcı olur,

Grip ve soğukalgınlığı ile savaşmaya yardımcı olur,

Mide bulantısını azalttığı ile ilgili bilimsel çalışmalarla desteklenmiş sonuçlar vardır,

Güçlü bir antioksidandır… (bkn)

2-Zencefil bir çok nedenden olabilecek mide bulantısına iyi gelir

mide bulantısı nasıl geçer

Zencefil mide bulantısına karşı oldukça etkili olabilmektedir. Zencefilin mide bulantısına iyi geldiği ile alakalı birden çok araştırma bulunmaktadır. Bazı ameliyatlardan sonra ortaya çıkan mide bulantısına da iyi geldiği düşünülür. Kemoterapi sonucu oluşan mide bulantılarına iyi geldiği ile alakalı araştırmalar da bulunuyor fakat kesin bir şey konuşabilmek için bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunuyor. Sabah bulantılarına ve doğru miktarda alındığında hamilelik bulantılarına da iyi gelebilir. Lakin hamilelik bulantıları için zencefil kullanmak için önce doktorunuzla konuşmanız daha önemlidir. Çünkü hamilelikte zencefil çok dikkatli kullanılmalı günlük belli bir ölçününün dışına çıkılmamalıdır. (Doğumunuz yakınsa veya yeni düşük yapmışsanız zencefil kullanmayınız)(kynk)

Zencefilin mide bulantısına etkileri ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız

3-kireçlenme ve eklem ağrılarına iyi gelir

Zencefilin faydaları nelerdir sorusuna cevaplar sunmaya devam ederken sıradaki maddemiz olan kireçlenme ve eklem ağrısı konusuna geçiyoruz. Zencefil dejeneratif eklem hastalığı olan osteoartrite (halk arasındaki adı ile kireçlenme ) ve eklem ağrılarına iyi gelir. Bir literatür çalışması zencefil kullanımının ağrı ve sakatlıkların oranında önemli düşüşler yaşanmasını sağladı.(bkn)

4-Zencefil kan şekerini düşürebilir – kalp rahatsızlıklarını önleyebilir

Zencefilin faydaları arasında kan şekerini düşürmesi de bulunuyor. Ayrıca kalp rahatsızlıklarını önlemeye de yardımcı olur. 2005 yılında bir çalışma yapılmıştır ve 41 tip 2 diyabetli katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Bu katılımcılara günde 2 gr zencefil tozu verilmiştir ve katılımcıların %22 sinin açlık kan şekerini düşürmüştür. (kynk) Bu çalışmadan sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Tabi ki bunun bir çalışma olduğu kesin sonuçlar içermediği unutmamak lazım. Kesin sonuçla için daha büyük çaplı almalara ihtiyaç duyuluyor.

5-Kanseri önlemeye yardımcı bileşenler içerir

Zencefilin faydaları arasında kanseri önleyici özellikler bulunuyor. Bu da ilk maddede bahsedilen gingerol ana bileşeni sayesinde oluyor. Genel olarak daha büyük çaplı araştırmalara ihtiyaç olsa da kolorektal kanser normal risk altındaki bireylerle gerçekleştirilen 28 günlük bir çalışmada , günde 2 gram zencefil özü kolondaki pro-inflamatuar sinyal moleküllerini önemli ölçüde azalttığı görüldü.(bkn) Ayrıca zencefilin pankreas kanseri, karaciğer kanseri ,meme kanseri ve yumurtalık kanserini de önleyebileceği konusunda kesin konuşmayı sağlayamasa da olumlu sonuçlar bulunuyor.

Zencefilin faydaları bu kadar mı ?

6- Vücuttaki enfeksiyonla savaşır

Zencefilde bulunan gingerol vücuttaki enfeksiyonla savaşır. Zencefilin özü de bir çok bakteri türünün büyümesini engelleyebilir.

7-Zencefil kilo verdirir mi ?

zencefil çayı

İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan deneylerde zencefil kilo vermeye yardımcı oluyor. 2009 yılı literatür incelemesi sonucuna göre zencefil destekli beslenmenin aşırı kilolu bireylerde veya obezite hastalarında vücut ağırlığının ve bel-kalça oranının önemli ölçüde azaldığı gözlenmiş. Zencefilin kilo vermeye en önemli etkilerinden biri yakılan yağ oranını arttırmaktır.

Yorum yapın