Skip to content

YOĞURT MAYALAMA

yoğurt mayalama

Nefis bir tarif ile karşınızdayım.Kolay yoğurt mayalama tarif.Kuru fasulyenin yanına , iftar menülerine , akşam yemeklerine ,öğle yemeklerine, diyet yemeklerine,her menüye ait yoğurt. Keke ,böreğe,krebe ,poğaçalara de ayrı bir lezzet katar.Bu kadar çok tüketilen bu kadar hayatımızda olan bir besin ne kadar sağlıklı ne kadar doğal olursa o kadar iyi.

Kendi yaptığınız doğal olduğundan da emin olduğunuz yoğurdu yemek en güzel yoğurt seçeneklerinden biridir. Ayrıca güzel bir yoğurt yaptıysanız hele şöyle taş gibi kendinizle gurur bile duyacaksınız.

Hem de aile üyelerimizin doğal ve sağlıklı bir yoğurt yediklerinden emin olacaksınız. Hadi o zaman bir kaç ufak ayrıntı ile taş gibi yoğurt nasıl yapılır öğrenelim :):) 

yoğurt mayalama için gerekli malzemeler

1 litre köy sütü (hazır kullanacaksanız günlük olanları ve tam yağlı olanları tercih ediniz)

1 yemek kaşığı yoğurt (mayalık)

Bir fiske tuz

Bir fiske şeker

 

taş gibi yoğurt mayalama tarifi

Sütümüzü önce kaynatıyoruz . Eğer market sütü kullanacaksanız sadece ısıtmanız yeterli olacaktır.

UYARI

Burada söylemek istediğim bir şey var ki internetteki bir çok tarifte sütü en az bir saat ilk taşım kaynadıktan sonra da ateşte bırakıp kaynatmaya devam edilmesi gerektiği.Ben buna katılmıyorum.Evet yoğurdumuz taş gibi olsun istiyoruz kim istemez ki ?

Ama bu kadar çok kaynatmak sütun bütün faydalı bakterilerini de öldürecektir.Yani ben şahsen bir seçim yapacak olsam biraz daha gevşek ama daha sağlıklı bir yoğurt tercih ederdim. Ama siz bu çok önemli değil yoğurdum taş gibi kalıp kalıp olsun diyorsanız gerçekten sütü kaynatmaya devam edip sütteki suyun iyice buharlaşmasını sağlayacaktır.

Süt kaynarken tahta kaşık ile yukardan aşağıya yani tencereye dökerek de karıştıralım ki sütteki hava tam çıkabilsin.

Tahta kaşığı süt tenceresinin üzerine kapak misali kapatırsanız sütünüzün kaynadıktan sonra taşmasını engelleyecektir.Sütü sık sık karıştırınk tencerenin dibi tutmasın . Kaynatma işlemi bitti ve ocağın altını kapattıysak sütü ılımaya bırakalım . Bu sırada sütü mayalanmaya koyacağımız ortamı hazırlayalım . Zemine bir battaniyeyi ikiye katlayıp serelim. Yanımıza havluları battaniyeleri hazır edelim.  Amaç sütün sıcaklığı gitmesin ve maya tutsun.(Bunu fırında da yapabilirsiniz ben eski usül tercih ediyorum.)

Ne kadar ılıcak ? Ölçümüz nedir ? Burada sütün sıcaklığını parmağınızla test etmeliyiz.Parmağınızı süte batırdığınızda en çok 6 saniye dayanmanız lazım.Eğer en fazla 6 saniye dayanıyor sonra parmağınızı çekmek zorunda kalıyorsanız sütun sıcaklığı hazır demektir.Mayalık olan yoğurdu bir tasa koyup bir fiske (çok az) tuz ve bir fiske (çok az) şeker ekleyip üzerine de ılık sütten koyup iyice  karıştırıyoruz

NOT

.BURADA TUZ YOĞURDUN HEMEN EKŞİMESİNİ ENGELLEYECEK , ŞEKER BİRAZ DAHA YUMUŞAK TAT VERECEK .(İSTİYORSANIZ ŞEKER KOYMAYABİLİRSİNİZ. ŞEKER YOĞURDUN KIVAMINI ETKİLEMEZ.)

Cam kavanoza sütü hızlıca döküyoruz. Yavaş olursanız süt soğuyabilir. Ve önceden hazırladığımız battaniyenin üzerine kavanozu yerleştiriyoruz. Kavanozda ki süte mayayı yavaş yavaş ekliyoruz ve bu sırada bir çırpıcı ile tek bir yönde süte mayayı yavaşça yediriyor her yere mayanın sütün her yerine yerine eşit  yayılmasını herhangi bir pütür kalmamasını sağlamalıyız .Bu işlemden sonra kavanozu sarsmamaya dikkat edelim.Şimdi mayalanması için süte şöyle sıcacık bir yuva hazırlayalım :):) 

NOT

Kavanozun ağzını kapakla kapatmamalıyız. Çünkü süt henüz sıcak olduğu için kavanoz kapağında su damlacıkları oluşacak ve o yoğurdun sulanmasına neden olacak. Bunu engellemek için kavanozun ağzını bir tülbentle ya da havlu ile örtmeliyiz.

Şimdi kapağı üzerine koyabiliriz. Ama sadece üzerine koyuyoruz kapağı sıkıştırmıyoruz.Kavanozun üzerine sağını solunu güzelce hava almayacak açık yer kalmayacak şekilde carşaflarla , havlularla kapatalım .Bu kadar. En zor aşama bitti 🙂 Hadi gözünüz aydın. 

En az 7 saat hiç ellemeyin açmayın yoğurdu.7 saat sonra yine kapağını kapatmadan direk buzdolabına koyalım. En ideali 2 gün bu kadar bekleyemeyecekseniz  de en azından 1 gün dolapta hiç dokunmadan bekletiyoruz. Yoğurdumuz hazır 🙂 Herkese afiyet olsun. 

İnstagram

diğer tariflerimiz için tıklayınız

Yorum yapın