topuk çatlakları nasıl geçer ? topuk çatlakları neden olur ?

topuk çatlağı
topuk çatlağı

Topuk çatlakları deride görülen derin veya ince çatlaklardır. Normalde sağlıklı deri sağlıklı topuk pürüzsüz ve yumuşak ipeksi bir yapıda olmalıdır. Topuk çatları nedeni ile bozulan deri kuru ,pütürlü ve sert bir hal alır.

topuk çatlakları neden olur ?

Topukların çatlamasına ,sağlıklı yapılarının bozulmasına birçok şey neden olabilir. İyi nemlendirilmemiş topuk bu sorunun ilk akla gelen nedenlerindendir.

Ayak altı cildimizin diğer bölgelerine göre daha az ter bezleri bulundurur. Bu nedenle genel olarak kuru ve sert bir formdadır. Deri altında bulunan yağ normalde cildi nemli tutarken ayak altlarının genel olarak kuruması ve dışardan da nem takviyesini yeterli almaması ile topuk çatlamasına neden olabilir.

Cildi nemlendirmemek dışında başka etkenlerde topuk çatlaklarına neden olabilir. Mesela eğer uzun süre ayakta durmanıza neden olacak bir işte çalışıyorsanız topuklarınızın çatlamasına neden olacak güçlü bir etkenle karşı karşıyasınız demektir.

Cilt yaşlanma ile birlikte elastik yapısını kaybedebilir. Bu da çatlamalara veya kurumalara neden olur.

Havaların normalden daha kuru ve soğuk olduğu mevsimler de topuk çatlaklarına neden olabilir.

hastalıklar da topuk çatlakları nedenleri arasında

Bazı hastalıklar da cildin yapısının bozulmasına neden olabilir. Bunlardan bazıları sedef, egzama, diyabet, tiroit ,ayak mantarı ve diğer bazı cilt hastalıkları gibi…

fazla kilolar

Fazla kilolar da ayak altındaki zaten az olan yağ bezesine daha çok baskı yapacak ve yeteri kadar çalışmamasına neden olacaktır.

doğru ayakkabıyı kullanıyor musunuz ?

Ayakkabı seçimi tabi ki topuk çatlakları oluşumunda en önemli etkenlerden biridir. Yanlış ayakkabı seçimi ile ayaklarınız altındaki yağ kenarlara kayabilir ya da ayağınızı rahatsız eden ayakkabılar ayak yapınızı bozabilir.

Uzun süre ayakta durmanın topuk çatlaklarını olumsuz etkilediğini söylemiştik. Hele ki rahat olmayan ayak ve topuk yapısını bozan bir ayakkabı ile uzun süre çalıştığınızı düşünün.

Topuk çatlakları ve genetik faktörler

Ya da tüm bu dediklerimizin dışında bir şey de topuk çatlakları oluşuma neden olabilir ki bu genetik faktördür.

Genetik nedenlerden dolayı topuk deriniz kalın ve kuru olabilir.

TOPUK ÇATLAKLARI NASIL GEÇER

topuk çatlakları nasıl geçer ve topuk çatlaklarına ne iyi gelir sorusunun cevabı üzerinde yoğunlaşabiliriz.

Topuk çatlaklarını geçirmek için yapmanız gereken en önemli şey tabi ki ayak derisini güzel ve yeterli nemlendirmektir.

Bunun için doğal yöntemlerden faydalanmak en sağlıklısı.

İşte bir kaç basit topuk çatlakları tedavi yöntemleri…

MUZ

Muz doğal bir nemlendiricidir. İçinde cilde iyi gelecek A,B6 ve C gibi vitaminleri barındırır. Muzu topuklarınıza uygulamak için 1 olgunlaşmış muzu iyice ezin.(olgunlaşmış olmasına dikkat edin.) Yavaş ve masaj yapar gibi topuğunuza uygulayın.15 dakika bekletin ve yıkayın. Topuğunuz sağlıklı bir yapıya gelene kadar günaşırı tekrarlayabilirsiniz.

BAL

bal
bal

Bal bir antiseptiktir. Düzenli kullanımla Topuğunuzu siğil, mantar gibi zararlı oluşumlardan temizler. Uygulamak için ılık su dolu bir kovaya 1 çay bardağı bal ekleyip ayaklarınızı içinde bekletin. Daha sonra ponza taşı ile ovun. Yatmadan uygulayabilirsiniz.

bitkisel yağlar

yağ

Topuk çatlaklarına uygulanabilecek en iyi nemlendirme yöntemlerinden biri bitkisel yağ kullanmaktır. En kolay ulaşabileceğiniz ve cilt için de içeriğindeki vitaminlerden dolayı tam bir cilt dostu olan zeytin yağ topuklarınıza çok iyi gelecektir. Yıkayıp kuruladığınız topuğunuza bir pamuk yardımı ile zeytin yağ sürün ve ayağınıza çorap giyin. Bu şekilde uygulayıp yatarsanız topuğunuzun sabaha kadar çok iyi bir şekilde nemlendiğine şahit olacaksınız.

topuk çatları karbonat ile geçebilir

Karbonat ölü hücreleri gidermeye ,ayak kokusunu önlemeye yardımcı olur. Ilık bir suya bir kaç kaşık karbonat dökün, ayaklarınızı biraz bekletin ve ponza taşı ile ovduktan sonra temiz su ile durulayın.

Aloe vera jel

Aloe vera A ,E ve C vitamini içermektedir. Ayrıca içeriğindeki oksinler yaraların iyileşmesine yardımcı olun. Ilık suda ayaklarınızı yumuşatıp ponza taşı ile ovduktan sonra topuğunuza aloe vera jeli sürüp çorap giyin ve bu şekilde yatın.5 günde bir tekrarlayabilirsiniz. Topuk çatlaklarına iyi geldiğini gözlemleyeceğinize inanıyoruz.

topuk çatlakları için kendi kreminizi yapın

Topuk çatlakları için yukarıda saydığımız malzemelerin bir kısmını kullanarak yapabileceğiniz harika bir krem tarifi vereceğiz. Bunu aynı bitkisel yağ uygulaması yaptığınız gibi temiz ayağımıza sürüp çoraplarla yatacağız. Sabah sonuçlarına inanamayacaksınız. Bu saydığımız maddeler arasında benim en çok yararlandığım bu krem oldu.

MALZEMELER :

1 YEMEK KAŞIĞI VAZELİN

1 TATLI KAŞIĞI BAL

3-4 DAMLA LİMON SUYU

3-4 DAMLA ZEYTİN YAĞ

Bütün bu malzemeleri derin bir kapta iyice karıştırıp krem haline gelmesini sağlıyoruz. Karıştırma işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken homojen bir kıvam elde etmen bunun için biraz sabırlı olmalısınız.5 dakika kadar karıştırın. Karışım krem formuna geldikten sonra yıkayıp kuruladığımız temiz ayaklarımıza normal krem sürer gibi sürüyor ve çoraplarımızı giyiyoruz. Bu şekilde yatabilirsiniz. En az 2 saat ayaklarınızda kalmasını tavsiye ederiz. Topuk çatlakları bir kaç gün içinde küçülecek ve topuğunuz yumuşak bir forma gelecek. Sorundan kurtulana kadar devam edebilirsiniz.

Bu ürünlerden herhangi birine cildinizin alerjisi varsa kullanmayınız.

Gözeneklerle başınız belada mı ? Bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın