sukulent bakımı ,toprak seçimi ve saksı seçimi hakkında

sukulent bakımı
sukulent bakımı

Sukulentler evde yetiştirmesi en kolay bitkilerden biridir. Sukulent bakımı kolaydır. Sık sık sulamanıza gerek yoktur toprakları kolay kolay sineklenme ya da böceklenme de yapmaz. Tabi ki başıboş bırakıp harika sonuçlar beklemek saçma olur lakin bir kaç basit kuralı uygulamak bu bitkilere yeter de artar bile.

Sürekli bitkilerle ilgilenebilecek vaktiniz yoksa ama evinizde var olmalarını da istiyorsanız mantıklı bir seçimle istediğinizi elde edebilirsiniz.

Bu mantıklı seçiminde başında çağımızın oldukça tercih edilen bir bitkisi var.Sukulentler.

Sukulentlerle geçimini sağlayan ev hanımları bile var. Bununla ilgili başka bir yazı yazmayı düşüyorum.

Asıl konumuza dönecek olursak şimdi sukulent bakımı ve sukulent bakımı ilgili birkaç temel kuralları öğrenelim.

sukulent bakımı ile ilgili soru ve cevaplar

1.NASIL BİR SAKSI SEÇMELİYİM?


Elinizin altında ne varsa olur.Evet illaki saksı olasına gerek bile yok.dondurma kapları olur,fincanlar olur ,sos kapları olur. Bunlardan birini seçerken dikkat etmeniz gereken tek şey geniş ve alçak bir kap olmasıdır.Ayrıca bu kapların altını delebilme imkanınız varsa mutlaka delin.Böylece kök suyun içinde kalmaz ve çürümesi de engellenmiş olur.

Ne kadar vakti olmayanlar aynı zamanda da bitkilerle uğraşmak isteyenler için sukulentler iyi bir seçim demiş olsak da elimizdeki şey bir canlı ve ihtiyaçları var. Bu şekilde basit ayrıntıları önemsemezseniz sukulentlerinizden sonuç alamamanız muhtemeldir.

2.sukulent bakımı ve toprak seçimi ?


Sukulentler ve kaktüsler için çiçekçilerde ya da bazı marketlerde kaktüs toprağı satılıyor bunlardan alabilirsiniz. Eğer ki vaktiniz varsa kendiniz de sukulentleriniz için toprak yapabilirsiniz. Bunun için çiçek toprağı .perlit ve kuma ihtiyacınız olacak.

Bir ölçü çiçek toprağı ve toprakla aynı oranda perlit gerekli. Perlit ve toprak ikisinin toplamı kadar da inşaat kumunu ya da ince çakıl taşını karıştırarak sukulent ve kaktüs toprağı elde etmiş olursunuz.

Sukulentlerimizin toprağı gevşek nefes alacak bir toprak olmalı çakıl taşı ya da kum bu nedenle gerekli.

3.NASIL BİR BİTKİ SEÇMELİYİM ?


Zaten yetiştirmek istediğimiz bir sukulent olduğu için nasıl bir sukulent seçeceğiniz biraz size kalmış. Artık sukulentler marketlere haftalık olarak bile geliyor. Gidin ve evinizde görmek istediğiniz bir tanesini seçin.

4.BİTKİYI ALDIM PEKİ NASIL DİKEBİLİRİM ?

 Saksı seçimini ve toprak hazırlama aşamalarını geçtik bitkimizi de temin ettik şimdi sırada bitkimizi yeni yuvasına yerleştirmek var. Saksnızı önerdiğim gibi delikli ayarlayabildiyseniz çok iyi ama saksıda delik yoksa ilk iş saksının altına çakıl taşı koymanız gerekecek. Bu köklerin suda kalıp çürümemesi için gerekli. Bir nevi yalıtım görevi görecek yani bu taşlar. 

Çakıl taşlarını koyduk şimdi toprağımızı saksımıza koyalım.. Saksıyı ağzına kadar toprakla doldurmayın yarısından biraz daha yukarı gelecek şekilde toprak koyun saksımıza. Şimdi aldığımız sukulenti buraya nazikçe kendi zevkimize göre dizelim.

Toprakla ve sukulent yaprakları arasında biraz boşluk kaldıysa o araya ince kum serebiliriz bu bitkimize de iyi gelir yalıtım açısından faydalı olacaktır. Kökleri toprağa sağlamlaştırın biraz bastırın yani.

İşte bu kadar bitkimizi diktik.

5.NASIL NE SIKLIKLA SULAMALIYIZ ?

Sukulentler suya çok ihtiyaç duymazlar öyle günlük sulamanıza gerek yok yani. Zaten bu nedenle bu bitkileri tercih etmemiş miydik ? Peki ne zaman sulamamız gerektiğini nasıl anlayacağız ?

Çok kolay. Sadece toprağa dokunun. Toprak kurumuş bir topraksa nemli değil kupkuru bir hal almışsa sulama vaktiniz gelmiş demektir. Dikkat edin bu çok önemli bir konu. Fazla su bu bitkinin sonu olabilir.

Bu toprağı elleyerek kontrol edip su verme sistemi haftada bir sıcak ve kuru bir yerde yaşıyorsanız hafta da en fazla iki kere olacak işlem. Kışın ise bazen iki haftada bir bile olabiliyor bu süre.


Saksılarımızın evin aydınlık ve bol güneş alan bir kısmına koymanızı tavsiye ederim.
Şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Sukulent çeşitlerinin anlatıldığı ve ayrıca sukulentlerin geçim kaynağı olabileceği yolları da anlatacağım sırayla. Evde sukulent bakmaya başlamadan önce birçok video izledim ve makaleler okudum burada da öğrendiklerimi paylaşmak istedim. Takipte kalın 🙂

iletişimi için tıklayınız.

Yorum yapın