sosyal fobi hakkında merak edilenler…Çocuklarda sosyal fobi..

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz sosyal fobi nedir ? sosyal fobinin nedenleri nelerdir gibi sorularına verilmiş uzman cevaplarını inceleyelim.

sosyal fobi
sosyal fobi

sosyal fobi nedir ?

Bazı çocuklar yaşıtlarından farklı olarak yeni bir ortama girmekten çekinir. Veya tanımadığı insanların olduğu ortamda bulunmaktan yoğun kaygı ve endişe yaşarlar. Bunun sebebi psikolojide sosyal fobi ya da sosyal kaygı olarak adlandırılan durumdur.

Sosyal fobi sorunu yaşayan kişiler/ çocuklar henüz gerçekleşmemiş olaylara ilişkin bile günlerce endişelenebilirler. Sosyal fobisi olanların bu korkunun veya endişenin yersiz olduğunu bildikleri de olabilir ama yine de bu durumu aşamaz stres durumundan kendilerini kurtaramazlar.

Bir çok ebeveyn çocuklarının diğer arkadaşlarına göre çekingen olduğundan ,tanımadığı insanların bulunduğu ortamlarda geri planda kaldığından ,ya arkadaşı olmadığından ya da sadece bir kaç arkadaşı olduğundan şikayetçidirler. Bu durumun ilerleyen zamanlarda geçeceğini düşünüp beklemek her zaman doğru bir bekleyiş olmayabilir. İlerleyen zamanlarda bu sosyal fobi panik atak gibi başka sorunlara dönüşebilir. Bu durumda ebeveynlere düşen en önemli şeylerden biri çocuklarını iyi gözlemlemektir. Ve gereken kurumlardan gerekirse yardım almaktır.

kaygı

Kaygılı çocuklar ,sosyal ortamlarda utanç verici duruma düşmekten ya da yargılanmaktan korkarlar. Fobik tepkiler verirler ve sosyal ortamlara girmekten olabildiğince kaçınırlar.

Söyleyecekleri ve yapacakları herhangi bir şeyin onları utanç verici bir duruma düşüreceğini düşünürler. Buna bağlı olarak İnsanların arasında nasıl davranmalarını gerektiğini bilemezler.

okulda sosyal fobi

Okulda parmak kaldırmak , söz alıp konuşmak ,tahtaya çıkıp yazı yazmak ya da bir soruyu çözmek okulda kaçındıkları davranışların başında gelir. Arkalarda bir yerde görünmez gibi saklanmayı tercih ederler.

utangaçlıkla karıştırılmamalı

Fakat tüm bu anlatılanlardan sonra bu sosyal fobi durumu utangaçlıkla karıştırılmamalı. Utangaç insanlarda başkalarının yanında rahat olamaz doğru ama sosyal fobisi olanların bu yoğun stres kaygı durumu gündelik hayatlarını da olumsuz etkiler. Fobi yaşayanlar çocuklar/bireyler bu durumdan kaçmaya çalışırlar .Utangaçlar ise bu durum karşısında sadece rahatsız olabilirler.

SOSYAL FOBİSİ OLANLAR ;

Yetişkinlerle sohbet etmekte zorlanabilir ,

Bir sohbeti kendileri başlatma konusunda atılgan olmayabilirler ve bu konuda zorluklar yaşarlar ,

Davet edildikleri etkinliklere gitmek istemeyebilir ya da bu etkinliklere katılmak konusunda zorlanabilirler.

Lokanta, restoran, kafe ya da kantin gibi mekanlarda ihtiyaçlarını kendi başlarına istemekten, sipariş etmekten çekinirler.

Sınıfta yüksek sesle okuma etkinliklerine, sınıfça yapılan oyun etkinliklerine katılmakta zorlanabilirler.

Haklı oldukları durumlarda bile gerekli savunmayı yapmakta zorlanabilirler.

sosyal fobi tanısı koyma

Doktorunuz sorular sorarak tıbbi geçmişinizi değerlendirecek ve fiziksel muayene yapacaktır. Böylece fiziksel rahatsızlığın bu belirtilere neden olup olmadığını anlayacaktır. Fiziksel bir rahatsızlıktan kaynaklı değilse sizi uzman kişilere (psikolog, psikiyatr) yönlendirecektir. Psikolog veya psikiyatrlar gerekli testleri yapacak ve tanı konmasını sağlayacaklardır.

NE YAPMALI

Tedavisi konusunda yapılan çalışmalar çocuğa değişik sosyal ortamlarda göstermesi beklenen davranışları ve gerekli sosyal becerileri kazandırırken yaşadığı gerginliği de azaltmasına yardımcı olur. Alınan profesyonel yardımlar sayesinde ,daha iyimser düşünüp olayları gerçekçi bir pencereden incelemeyi öğrenen çocuk sosyal ortamlara daha rahat girer ve adapte olur. Ortamda kaygı veren bir durum olmadığını görmesi bu konuda kendine duyduğu güveni arttırır. Olumsuz düşüncelerde çözülmeler başlar.

çocuğunuzda dikkat eksikliği olduğunu düşünüyor ya da gözlemliyorsanız çocuklarda dikkat eksikliği yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Yorum yapın