Skip to content

Canan Karatay’a kulak asın…Zararlarını öğrenince şok olacaksınız.

şekerin zararları
şekerin zararları

Canan Karatay’ın ısrarla tüketmeyin dediği şekerin zararları sizi şok edecek

Canan Karatay’ı bilmeyen ya da duymayan yoktur sanırım. Kalp ve iç hastalıkları profesörü kendisi. Daha önce ya bir sabah programında denk gelmişsinizdir ya haberlerde görmüşsünüzdür ya da elinize bir kitabı geçmiştir.

Peki Canan Karatay şeker konusunda neden bu kadar ısrarcı ? İsterseniz şekerin zararları nelermiş bir bir sıralayalım..

şekerin zararları

Şekerin zararları nelerdir ?

1-kilo aldırır

Çoğumuzun tüketmeyi alışkanlık haline getirdiği gazlı içecekler,meyve suları ve tatlı çaylar gibi şekerle tatlandırılmış olan içecekler bir tür basit şeker olan fruktoz barındırır. Fruktoz ise daha erken sürede acıkmanıza neden olur, yeme isteğinizi arttırır. Ayrıca fruktoz vücudumuzda açlığı düzenleyen ve tokluk hissini sağlayan leptin hormonuna direnç gösterebilir.Ayrıca yapılan araştırmalara göre sürekli şekerle tatlandırılmış içecekler içenlerin ,bu içecekleri kullanmayanlara oranla daha kilolu olduğunu tespit edilmiştir.

2-Fazla şeker kullanımı kalbe zararlıdır

Yapılan bilimsel araştırmalara göre yüksek şekerli ürünlerle beslenenlerin obeziteye yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ve yüksek kan şekeri ve yüksek kan basıncı seviyelerine daha kolay ulaşabileceğini göstermiştir.

Ek olarak çok fazla işlenmiş şeker kullanmanın damar tıkanıklığına ve bununla birlikte bir çok hastalığa neden olacağı bilimsel bir gerçektir.

En az 30.000 kişi ile yapılan bir araştırma sonucuna göre günlük alınması gereken kalorinin %17-20 lik kısmını şekerle alanlar ,%8 ini şekerle alanlara göre kalp hastalığından ölme riskinin %38 daha fazla olduğu sonucuna ulaşıldı.(kynk)

Şekerin zararları CİLT

işlenmiş şekerli ürünleri fazla tüketmek ,kan şekeri ve insülin direnci seviyelerini hızla yükselterek androjen salgısının artmasına neden olacak. Bu da yağ üretiminin artması ,iltihaplanma ve beraberinde akne oluşumu demek oluyor.

Yapılan çalışmalar yüksek işlenmiş şekerli yiyecek tüketmek ile akne oluşumunun artmasını doğru orantılı olduğunu gösteriyor.

4-Tip 2 diyabet riski

Son 30 yılda Dünya çapında diyabet oranlarının 2 kattan fazla arttığını biliyor muydunuz ?

Bunun tabi ki birden fazla nedeni olsa da aşırı şeker tüketimi başı çekiyor.

Şekerin zararları bununla da kalmıyor .Fazla şeker tüketmek obeziteye, obezite de diyabete neden olabiliyor.

Kan şekeri seviyesini düzenleyen pankreas bir hormon üretiyor. Bu hormon insülin. Fazla ve uzun süreli şeker tüketimi insüline direnci arttırır.

İŞTE ŞEKERİN DİĞER ZARARLARI

5-KANSERE YAKALANMA RİSKİNİ ARTTIRABİLİR

6-DEPRESYON RİSKİNİ ARTTIRABİLİR

7-CİLDİN YAŞLANMA SÜRESİNİ HIZLANDIRABİLİR

8-HÜCRESEL YAŞLANMAYI ARTTIRIR

Şekerin zararları

Canan Karatay boşuna kaçmamızı söylemiyor. Bu liste uzayıp gider. Şekeri aşırı tüketmeden önce tüm bunlara değecek mi onu düşünmek lazım..

Eğer çayınıza iki küp şeker koyuyor ve günde ortalama 5 bardak çay içiyorsanız sadece çayınız için 10 küp şeker tüketiyorsunuz demektir. Bu sayıyı yarıya indirmek çok kolay. Bir yerden başlamalısınız..

Sağlıkla kalın..

Günde bir kaç diş çiğ sarımsak tüketmenin faydaları nelerdir ? tıklayarak öğrenebilirsiniz….

Yorum yapın