Skip to content

PİZZA PİZZZAA

Bugün herkesin yapabileceği bir lezzetle karşınızdayım.Pizza tarifi ile tabiki.NEmin olun dışarıda yediklerinizden çok daha lezzetli ve çok daha uygun olacak.Yani her açıdan uygun. Maliyet,hijyen,sağlık..Her zaman evde yemenin daha sağlıklı olduğunu savundum.Pizza ,lahmacun ,pide gibi yiyecekleri bile bir kaç deneme ile dışarıda yediğinizden çok daha lezzetli bir şekilde evinizde yiyebilirsiniz.He illa ki evde yemeyeceğim diyorsanız alın piknik sepetinizi pizzanızı ,pidenizi piknik yapmaya gidin.

pizza tarifi için malzemeler :

ön maya :

1 bardak ılık su

3 tatlı kaşığı şeker

çeyrek paket yaş maya

Ön maya işlemi sonrası :

2 yemek kaşığı zeytinyağ

3 çay kaşığı tuz

yaklaşık 3 bardak un( yumuşak bir hamur olmalı kontrollü olun )

Pizza sosu için :

1 domates rendesi

2 yemek kaşığı zeytinyağ

kekik,pul biber,tuz

pizza üzeri malzemeler :

mantar dilimleri

kaşar rendesi

domates dilimleri

sucuk dilimleri

mısır

biber

(ne seviyorsanız ondan bol bol koyunuz )

PİZZA TARİFİ NASIL YAPILIR ?

Öncelikle mayamız pizzayı yedikten sonra midemizi yakmasın diye,mayayı ön mayalama işleminden geçirmeliyiz.

Bu nasıl olacak ? Ön maya mı ?

MAYA

pizza hamurunu yapacağımız geniş bir kaba 1 bardak ılık suyumuzu koyuyoruz.İçine 3 yemek kaşığı toz şekeri ekliyoruz.Bu iki malzemeye çeyrek paket yaş mayamızı ufalayarak ekliyoruz ve homojen bir karışım olana kadar karıştırıyoruz.Bu maya ,su ve şekerin üzerine yaklaşık 2 kaşık unu serper gibi ekliyoruz.Üzerini kapatıp mayamız köpük köpük olana kadar bekliyoruz.Odanızın ısına göre Yaklaşık beş dakika sürecektir.

Ve işte pizza tarifi ilk aşaması bitti.Ön mayalama işlemini yapmış bulunuyoruz.

PİZZA ÖN MAYA

pizza hamuru

Pizza tarifinin ikinci aşamasındayız.Pizza hamurunu yapacağız.Ön mayasını alan hamur adayına yağ,tuz ekliyoruz ve ununu da kontrollü bir şekilde ekleyip yumuşak bir hamur elde ediyoruz.Bu pizza hamuru neredeyse bir saat mayalanacak.Üzerinin temiz bir örtü ile örtüp mayalanmaya alıyoruz.

Pizza tarifi sos yapma aşaması

PİZZA SOSU

Pizza tarifimizin neredeyse çoğu bitti hatta benim için en zorlu kısım hamujr yapma kısmı idi.Bu aşamaya kadar geldiğimize göre zorlu kımı atlattık demektir.

Artık pizza yapımının eğlenceli kısmındayız.

Sos yapmak ve pizzanın üzerini süslemek gibi aşamalar kaldı.

Pizza sosu nasıl yapılır sorusunun cevabı ise çok basit.Rendelenmiş domates,yağ ve baharatları karıştırıyoruz ve bu kadar.Pizza sosu hazır.

Pizza tarifi ön pişirme

Hoba ön pişirme de nereden çıktı demeyin.Bu bence en gerekli işlemlerden biri.Ön mayalama ve ön pişirme kısmını yapmayan çok kişi var ama ön maya mayanın bizi sonradan rahatsız etmesini engelleyecek ve ön pişirme de malzemelerin altında kalan hamurun da pişmesini sağlayacak.Yani hamurun sos sürdüğümüz kısmı çiğ kalması hiç lezzetli bir ayrıntı değil maalesef.

Pizza hamurumuz mayalandı ise iki eşit bezeye ayırıyoruz.

Bezeleri istediğimiz kalınlıkta yuvarlak olacak şekilde açıyoruz.Ben pizzanın incecik olmasını tercih ederim ama siz damak zevkinize göre kalınlığı ayarlayınız.

Pizza hamurunu açtıysak yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine koyalım.Hamurun üzerine çatalla delikler açalım ki hamur pişerken fazla kabarmasın o kalınlığını bozmadan pişsin.Çatallanmış hamuru önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 10 dakika pişirelim.

Pizza üzerini süsleme

PİZZA TARİFİ

Bu 10 dakika sonunda pizza hamurumuzu çıkaralım ve üzerine önce sostan sonra da kaşar rendesinden ekleyelim.Bundan sonraki işlem size kaldı.Ne istiyorsanız ,pizzanızı neli seviyorsanız ekleyin.Domates,mantar,mısır,biber,zeytin,sucuk,sosis,mozarella peynir,pastırma.. Bu kadar malzeme içinde eminim sizin için en iyi kombini oluşturacaksınızdır.Benim eklediğim malzemeler pizza tarifi malzeme listesinde yazan malzemelerdir.

pizza pişirme aşaması

180 derecede alt üst ayarda yaklaşık yarım saatte pişti benim pizzalarım.Bu süre fırından fırına farklılık gösterebilir ama siz hamurun kenarlarına bakınca pişip pişmediğini anlayacaksınız.Ortalama yarım saatte pişiyor.

bu pizza tarifi biraz zor mu ne ?

Bu Pizza tarifi zor gözüktü size biliyorum.Çünkü yazılı bir şekilde tarif etmeye çalıştım ve her ayrıntıyı vermeye hiç bir püf noktayı atlamamaya özen gösterdim.İnanın bu bir video olsaydı 6-7 dakikalık bir video olurdu.O zaman çok daha kolay gözükürdü.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİR VEYA TARİFLE İLGİLİ YORUMLARINIZI PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

İNSTAGRAM

Başka tariflerimizi de denemek ister misiniz ? Tıklayın neler varmış ? (elmalı kurabiyeler,yaprak sarmaları,hazır lezzetinde patates kızartmaları…)

Yorum yapın