Skip to content

patlasın mısırlar

patlamış mısır


Bugünkü tarifimiz patlamış mısır olsun dedik. Kış günlerinde ne güzel gider patlamış mısır , film izlerken dizi izlerken ya da  arkadaş sohbetlerinde olmazsa olmaz atıştırmalıklarımızdandır şöyle mis gibi mısırlar. Ama kocaman kocaman patlamadıysa sönük kaldıysa maalesef hayal kırıklığına neden olur.Dişleri rahatsız edecek yemeyi zor bazen eziyet hale getirebilecek bir hal alır . Ama bir iki ufak ayrıntıya dikkat ederek mısırları gayet güzel patlatabilir film gecelerinize büyük keyifle devam edebilirsiniz. Nasıl mı ? 

Hadi o zaman tarifimize geçelim : 

MALZEMELER :

Cin mısır,

Sıvıyağ,

Tuz 

patlamış mısır yaparken tencere seçimine dikkat

İnce tabanlı tenceremize (teflon veya çelik ) yağı döküyoruz .İnce tabanlı olması önemli bir püf nokta çünkü kalın tabanlı tencereler geç ısınıp geç soğuduğu için patlamış  mısırların yanmasına neden olabilir.Bu nedenle ince tabanlı tencere seçmemiz çok önemli .

Sırada Sıvıyağ koymak var. Sıvıyağ tencerenin tabanını örtecek kadar olsa yeterli. Bu da tencerenin boyutuna göre değişir ama 3 yemek kaşığı ortalama bir tencere için yeterli gelir.

Kişi sayısına göre cin mısırı da tencereye ekliyoruz.Yine damak zevkinize göre tuzu ekliyoruz . Ve tencerenin altını orta ateşte yakıyoruz. Kapağını bu sürede açık bırakıyor ve tahta kaşıkla ara ara karıştırıyoruz. 

İlk patlayan mısırdan sonra tenceri daha yüksek ısıya alıyoruz ve tencerenin kapağını kapatıyoruz .

aman yanmış mısır yapmayın

Lütfen tencerenin yanından ayrılmayın çünkü hemen patlayacak mısırlarınız yanmasını istemezsiniz değil mi ?

Yaklaşık 2 dakika içinde mısırların patlama işi bitmiş olacak. Ses kesilince ocağın üzerinden mısırları alıyoruz.

Tencerenin kapağını açmamız gerekir çünkü buharla kapalı olarak kalırsa mısırların yumuşaması muhtemeldir maalesef. Evet patlamış mısır hazır .

Not Daha lezzetli olacağını düşünüp tereyağ ile patlatmaya çalışmayın lütfen çünkü tereyağ çabuk yanan bir yağdır . Bu şekilde klasik patlamış mısır tarifinde ayçiçek yağı daha güzel sonuç verir. 

Not İnce tencere ayrıntısını lütfen atlamayın. 

Not Sıcaklık ayarı ayrıntısı önemlidir. Evet mis gibi mısırlarınız hazır .

Umarım bu tarifimizden memnun kalırsınız. Şimdiden afiyet olsun 🙂 Sağlıkla kalın :):) 

instagram

iletişim

Yorum yapın