Skip to content

Neden kilo veremiyorum ? Kilo vermenizi bu 7 madde engelliyor olabilir…

Yediklerinize dikkat etmeye başladınız ,sağlıklı besleniyorsunuz ve spor yapıyorsunuz…Artık kilo vermeyi beklersiniz doğal olarak. Ama yine de tartıda bir eksilme olmuyor. NEDEN KİLO VEREMEYİORUM ya da neyi yanlış yapıyorum diye düşünebilirsiniz. Belki de sizin günlük rutininiz olan ya da farkına varmadan yaptığınız bazı şeyler sizin kilo vermenizi engelliyordur. Kilo vermeye engel olabilecek bazı alışkanlıklarını gözden geçirmenizi tavsiye edebiliriz. işte herhangi bir sağlık sorununuz olmadığı durumlarda kilo vermenize engel oluşturabilecek neden kilo veremiyorum sorusuna cevap niteliğinde 7 madde…

NEDEN KİLO VEREMİYORUM

NEDEN KİLO VEREMİYORUM ?

1-Yeterince protein alıyor musunuz ?

Kahvaltı menünüzde yeterince protein yoksa gün içinde daha erken acıkabilirsiniz. Araştırmalar proteinin em doyurucu gıdalardan biri olduğunu gösteriyor. Dengeli protein alarak daha az yiyecekle daha tok hissedeceksinizdir. Bunun nedeni proteinin açlık hormonu düzeyini düşürmesinden kaynaklıdır. Sadece kahvaltılarda değil sabah ve akşam yemeklerinde de protein ihmal edilmemelidir. Kilo vermeye çalışıyor ama diyetinizdeki protein miktarını gözden kaçırıyorsanız yediklerinizi tekrar kontrol etmenizi öneririz. (bakınız : protein)

2-Yeterince uyuyor musunuz ?

DÜZENLİ UYKU

Düzenli ve önerilen miktarda olmayan uykular kilo alımı ve vücut kitle indeksi ile doğrudan ilişkilidir.Her insanın ideal uyku ihtiyacı farklı olsa da uzmanlar 7 saatin altında uyuyan insanlarda kilo artışları gözlemledi. Daha büyük kapsamlı bir inceleme yetersiz uykunun obezite olasılığının çocuklarda %89 ve yetişkinlerde %55 oranında arttırdığı sonucuna ulaşmış oldu. (bknz)

16 yıllık çalışma ve uyku – obezite ilişkisi

Başka bir çalışma ki bu çalışma tam 16yıl sürdü. Buna göre de her gece 5 saat veya daha az uyuyanların 7 saat veya daha fazla uyuyanlara göre obeziteye yakalanma oranlarının %15 daha fazla olduğunu gördü. (buradan)

Yani aslına bakarsanız yetersiz uyku süresi kilo alımına,kilo alınması da uyku veriminin düşmesine neden olur. Bu iki durum birbirini takip eden kısır bir döngüye neden olur.

3-Neden kilo veremiyorum ? Çünkü STRES altındayım

STRES
STRES

Stres bir çok insanın kilosu üzerinde etkilidir.Bazı kişiler için kilo alımına bazı kişiler için kilo kaybına neden olabilir.Bazı durumlarda stres öğün atlanmasına ve sağlıksız yemek seçimine neden olabilir.Bazense stres yemek yeme arzusunu tamamen yok edebilir.Çoğu zaman bu durum geçicidir.Strese neden olan durum ortadan kalktığında kilo kaybı ya da kilo alma durumu ortadan kalkabilir.

stres belirtileri :

Stres belirtileri ise şunlardır : Baş ağrısı,hazımsızlık,ağrı ve sızılar, kas gerginliği,ruh hali değişiklikleri,fiziksel bir nedeni olmayan yorgunluklar,uykuya dalma ve uykuda uzun sür kalma zorluğu,hafıza ile ilgili problemler,artan kalp atış hızı,cinsel isteksizlik…

4-Yeterince dinlenmiyor olabilirsiniz

Kilo vermeye çalışıyorsunuz bunun için her gün düzenli spor yapıyorsunuz. Kalan günlerde de gündelik ya da iş hayatının yoğunluğundan dolayı yeterince dinlenmiyor olabilirsiniz. Ne kadar vücudumuzun spora ihtiyacı varsa bir o kadar da dinlenmeye ihtiyacı var. Dinlenmek kasların yeniden oluşması ve büyümesini sağlar. Daha fazla kasınız olduğunda ise daha fazla kalori yakarsınız. Bunun nedeni kasın yağdan daha fazla enerji yakmasıdır.

5-Porsiyonlarınızı denetleyin

Porsiyon ayarlaması yapmak ne kadar yediğinizi görmek için daha faydalı olur. Öğünde yiyeceğiniz her şeyi bir tabağa alırsanız o öğün ne yiyecekseniz görürsünüz. Hatta tabağınıza yeteri kadar tahıl aldıktan sonra kalan kısmı sebze ve salatalarla doldurursanız daha az kalorili beslenme gerçekleştirmiş olabilirsiniz.

6-Neden kilo veremiyorum ? Hızlı çiğniyorum…

İş hayatımızın yoğunluğundan , aceleci tavırlarımızdan ya da alışkanlıklarımızdan yemekleri çabuk ve dikkatsizce yiyor olabiliriz.Ama bu durum hızlı kilo alımına ve diğer başka sağlık sorunlarına neden olabilir.Yavaş yemek bir çok fayda sağladığı için daha akıllıca bir seçimdir. Hızlı yemek yemek yavaş yiyenlere göre %115 daha hızlı kilo aldırır.

Bir çalışmada 8 yıl boyunca 529 erkekte kilo değişiklikleri incelendi.Hızlı yediklerini belirtenler yavaş yeme alışkanlığı olanlara göre 2 kat daha fazla kilo aldılar.(bakınız)

7-Yeterince su içmiyor olabilirsiniz

KİLO VEREMİYORUM

12 haftalık bir çalışma yapılıyor. Yemeklerden 30 dakika önce yarım litre su içen insanlar , içmeyenlere göre %44 daha fazla kilo kaybetti. Ayrıca içme suyu yakılan kaloriyi de 1.5 saatlik bir süre içinde %24-30 oranları arasında arttırabiliyor.

8-Çok uzun süredir zor geçen bir diyettesin

Çok uzun süre diyet yapmak iyi bir fikir olmayabilir. Aylardır kilo veremiyorsunuz ve çıkışı olmayan bir labirentte gibi olabilirsiniz. Beli de biraz araya ihtiyacınız vardır.

Kalori alımınızı günde bir kaç yüz kalori kadar arttırın.Daha rahat uyuyun ve biraz güçlenin. Kaslarınızı güçlendirmek için kardio çalışın.

Tekrar kilo vermeye çalışmadan önce biraz dinlenin ve 1-2 ay kilonuzu sadece korumaya çalışın.

Neden kilo veremiyorum sorusuna cevap olabilecek muhtemel maddeleri toparlamaya çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz..

BU YAZI İLE DE İLGİLENİYOR OLABİLİRSİNİZ… ÇİĞ SARIMSAĞIN FAYDALARI..

Neden kilo veremiyorum

kilo verememe

Yorum yapın