Skip to content

Mide bulantısına ne iyi gelir ? Bulantı için 5 doğal çözüm

mide bulantısına ne iyi gelir

Mide bulantısı bir çok insanın başına sık sık gelen ve aşina olduğu bir durumdur. Tabi ki hoş değildir ve seyahat ve hamilelik gibi durumlarla ortaya çıkabilir. Bu durumda genelde mide bulantısına ne iyi gelir , mide bulantısı nasıl geçer gibi sorulara cevaplar aranmaya başlar.

midem neden bulanıyor ?

Mide bulantısı nasıl geçer diye araştırmadan önce midenizin neden bulandığını bilirseniz işleriniz çok daha kolay olabilir. Belki yediğiniz bir şey dokunmuştur ya da seyahat nedeni ile mideniz bulanıyordur. Üşütmüş de olabilirsiniz ya da gebelik durumu da olabilir. Yani mide bulantısı sorununa çözümler aramadan önce neden mideniz bulandığını bulabilirseniz çözümü sizin için çok kolay olacaktır.

Rastgele ilaç almayın.

Bulantıyı önlemek için bazen doktora danışmadan alınan mide bulantı ilaçları kullanıldığında ilaçların yan etkileri kişiyi bulantıdan daha kötü bir duruma sokabilir. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa bulantıyı evde doğal yöntemlerle geçirebilirsiniz. Uzun süren veya sık sık başınıza gelen mide bulantılarında lütfen sağlık kuruluşuna başvurunuz. İşte doğal ürünlerle mide bulantısına iyi gelebilecek 5 yöntem..(Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa ,her zaman bir sağlık kurumuna başvurmanız daha öncelikli planınız olsun )

mide bulantısına ne iyi gelir ?

1-mide bulantısı için zencefil yiyin

Zencefil mide bulantısını tedavi etmek için yaygın olarak kullan popüler ve etkili bir doğal ilaçtır. Uzmanlar Zencefildeki bileşiklerin bulantı önleyici ilaçlarla benzer şekilde çalıştığı sonucuna vardılar.(bkn) Bir çok bulantı durumunda zencefil akla gelebilecek en etkili ve en hızlı sonuç veren çözüm olabilir.

zencefil
zencefil

hamilelikte zencefil kullanmadan önce…

Bazı makalelerde zencefilin hamilelik bulantılarına da iyi gelebileceği yazıyorken hamile iken zencefil kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Belli bir gramajda tüketmeli o oranı da aşmamalısınız. Zira hamilelikte kullanılan zencefilin miktarı yanlış ayarlanırsa bebeğe zarar vereceği, düşüğe neden olabileceği de bir ihtimal olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani hamilelik bulantılarınız için zencefil kullanmadan önce iki kere düşünüp ,doktorunuza danışmanızı öneririm.(bkn)

kemoterapi bulantılarında zencefil kullanımı

Zencefil kemoterapi tedavisi sonucu yaşanan mide bulantısına ve ameliyatlardan sonra yaşanan bulantılara da iyi gelebiliyor.(kynk) Hatta zencefil bu durumlar için kullanılan bulantı haplarından daha başarılı sonuçlar verebiliyorken olumsuz yan etkilere de neden olmuyor. Bu durumlar için kullanılan zencefil miktarını iyi ayarlamalısınız .Bu çalışmalara katılan insanlara günde 0.5 veya 1.5 gr kuru zencefil kökü verilerek sonuçlarına ulaşıldı.

hangi durumlarda zencefil dikkatli kullanılmalıdır ?

Düşük tansiyon veya kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız zencefili sınırlı kullanmanız gerekir. Hamilelik sırasında kullanılan zencefil hakkında da uzmanlar tam olarak fikirbirliği sağlayamamış durumda.

2-Mide bulantısına nane iyi gelebilir

nane

Nanenin aromatik olarak kullanımı da mide bulantısını azaltmada etkili olabilecek diğer bir doğal çözümdür. Zencefil kadar etkili olmadığı da bir gerçektir. Nane aromasının mide bulantısına çözüm olabileceği ile ilgili bazı çalışalar bulunuyor. Bu çalışmadan çıkan sonuçlara göre nane aromasının kullanımı vakaların %57’sinde bulantıyı azaltmada etkili olmuştur.(bkn) Başka bir çalışma ise nane yağı içeren bir inhaler kullanmak mide bulantısı sorununu 2 dakika içinde azalttığı sonucuna ulaştırdı.(%47’lik kesimde )(bkn)

Nane çayının mide bulantısına iyi gelip gelmediği hakkında bir çalışma yoktur. Hatta zararı olur mu sorusuna bile net bir cevap verilemeyebilir. Naneyi çay olarak kullanmadan önce doktorunuza danışınınız.

3-mide bulantısına limon koklamak iyi gelir mi ?

Mide bulantısına ne iyi gelir ,mide bulantısı nasıl geçer gibi sorulara verilmiş bilimsel cevapları topladığımız bu yazımızda limon kokusunun mide bulantısına iyi gelebileceğini de öğrendik. Bir limonu dilimlemek veya kabuğunu çizerek kokusunu açığa çıkarmak işe yarayabilir. Bir şişe limon esansiyel yağı evden uzaktaki durumlar için pratik bir alternatif olabilir.

4-Mide bulantısı nasıl geçer ? Nefes kontrolü yapın..

Yavaş ve derin nefes almak mide bulantısını azaltmaya yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda ameliyat sonrası mide bulantısını azaltmada diğer maddede belirtilen aromatedavi ile birlikte derin ve yavaş nefes almaları söylendi. Katılımcılar mide bulantılarında azalmalar olduğunu belirtti.Bu çalışmalar kontollü nefes alış verişinin mide bulantısını azalttığı sonucunu düşünmeye başladılar.(bkn)

5-Kaslarınızı gevşetmeyi deneyin..

pmr

Kaslarını gevşetmek mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. İnsanların bu sonuca ulaşmak için kullandıkları bir teknik prograsif kas gevşetmesi (pmr) olarak bilinir. Fiziksel ve zihinsel bir rahatlama tekniği olarak bireylerin kaslarını bir sıra ile germelerini ve gevşetmelerini gerektirir.(kynk) Ayrıca PMR’nin kemoterapi sonrası oluşan mide bulantılarına da iyi geldiği bu çalışmalar sonucu biliniyor.

mide bulantısına ne iyi gelir ,mide bulantısı nasıl geçer sorularına verilmiş bilimsel cevapları derledik.

Sağlıklı günler dileriz..

günde bir sarımsak yutarak bir çok rahatsızlık ile mücadele edebilirsiniz…İşte Sarımsağın faydaları tıklayınız….

Yorum yapın