Skip to content

Kurumuş kan lekesine nasıl çıkar ? Yanlış müdahale kalıcı leke bırakır..

kurumuş kan lekesi
Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar ?

Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz demektir.Bu yazımızda kan lekesi için çözümleri paylaşacağım.

söyle bakalım

kurumuş kan lekesi nasıl çıkar imiş ?

En zor çıkan lekelerden biri kan lekesi evet ama bundan daha zor çıkacağı düşünülen bir leke var ki o da kurumuş kan lekesi maalesef.

Bir çoğumuzun korkulu rüyasıdır belki de.Hele kurumuş kan lekesi ise o zaman doğru yöntemle yapmayacağınız bir işlem bu lekeyi kumaşa daha da bağlar.İşler gittikçe daha da sarpa sarar.Ben maalesef bu konuda pek bilgim yokken kan lekesini kaynar suda yıkar dururdum.Sonuç ise boşa giden emek oldu hep.Neyse ki çağımız internet ve bilgi çağı ve biraz araştırma ile kurumuş kan lekesi sorununa çözüm buldum ve bu tecrübemi burada paylaşmaya karar verdim.

KURUMUŞ KAN LEKESİ İLE MÜCADELE

Peki nedir bu doğru yöntem ya da nedir bu yanlış yöntem ?

Kan lekesi ile ilgili en büyük hata SICAK SUDUR.

En doğru işlem de lekeyi SOĞUK SU ile yıkamaktır.

Kan lekesi ve suyun sıcaklığı mı ? NASIL YANİ :O

Nasıl yani ?

Evet lekeyi sıcak su ile yıkamaya çalışmak hatta leke daha kolay çıksın diye kaynara yakın su sıcaklığı ile uğraşmak maalesef hem boşa kürek çekmektir.

Ne kadar çitileseniz de lekeden kurtulamayacaksınız maalesef.

NEDEN ?

Sıcak su kan lekesinin kumaşa iyice yerleşmesine neden olur.Yani kumaştaki gözeneklerin arasına yerleşmesine neden olur.Yani kumaşı sanki boyamışsınız gibi yani.Sıcak su asla kullanmayacağımıza göre şimdi ikinci aşamaya geçiyoruz.

Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar aşama 2

Kurumuş Kan lekesi üzerine diş macunu sürüyoruz.

Öyle çok sürmemize gerek yok lekeyi örtecek kadar diş macunu sürüyoruz kan lekesinin üzerine.

Şimdi kurumasını bekleyelim diş macununun Lekenin üzerinde diş macunu kurudu ise soğuk suyun altında kan lekesini çitiliyoruz. Merak etmeyin öyle çok uğraşmayacaksınız.

Leke kolaylıkla çıkacaktır.

Bu yöntemle gömleklerdeki , çamaşırlardaki , çarşaflardaki kan lekelerinden kurtulacağız.Yalnız lütfen suyun soğuk olmasına dikkat edin en önemli ayrıntı bu.Kumaşlardan kurumuş lekeyi çıkardık peki halı koltuk gibi eşyalardan lekeyi nasıl çıkaracağız ?İşte onun cevabı da bu yazımızda mevcut.

HALILARDAN KURUMUŞ KAN LEKESİ NASIL ÇIKAR ?

Halılardaki kan lekesini çıkarmak bu yöntemle maalesef mümkün değil.Çünkü halıyı temizlerken ovalamamaya dikkat ediyoruz.Çünkü ovalamak lekeyi halıdaki elyafın içine nüfus etmesine neden olacak.Ayrıca bu işlemi yaparken kan lekesinin merkezinden kenarlara doğru değil lekenin kenarlarından merkeze doğru yapmamız gerekecek.Böylece kan lekesinin yayılmasına engel olacağız.Öncelikle temiz bir bezle veya kağıt havluyla soğuk suyu tamponlayarak lekeye işliyoruz.

Olabildiğince soğuk suyu kan lekesine geçirmeye özen gösterelim.Bir yemek kaşığı amonyaklı bir temizleyici ile yarım bardak soğuk su ile karıştırıyoruz.Şimdi bu karışımı kağıt havlu ya da temiz beze yedirip suyu lekeye yedirdiğimiz gibi bu temizleyiciyi de tamponlayarak halıya nüfus ettiriyoruz.

Daha sonra başka bir temiz havluyla bu su ve temizleyiciyi emdiriyoruz. Ve aynı şekilde halıyı duruluyoruz.Bu işlemi koltuklardaki kan lekesini çıkarmakta da uygulayabiliriz.

Umarım faydalı olmuştur.Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar sorununu hallettiyseniz bence şimdi biraz dinlenmek istersiniz.Film izlemeye ne dersiniz ? İyi de beceriksizciğim ne alakası var şimdi konunun filmle ? Alakası yok belki film izlemek istersiniz 🙂 İŞTE PSİKOLOJİK /GERİLİM FİLM ÖNERİLERİM.

Yorum yapın