Skip to content

Kuru öksürük neden olur ? Kuru öksürüğe ne iyi gelir ?

Kuru öksürük nedir ,kuru öksürük neden olur ve nasıl geçer gibi sorulara verilmiş cevaplara geçmeden önce öksürük nedir , nasıl oluşur sorusunun cevaplarını sunalım.

Öksürük nedir ?

En kısa şekilde cevap vermek gerekirse öksürük bir reflekstir. Vücut yabancı maddelerin akciğere inmesinin engellemek yani akciğeri korumak için öksürük refleksini ortaya çıkarır. Yani her ne kadar rahatsız edici olsa da öksürük vücut için gerekli bir harekettir. Ancak uzun süren öksürük boğazları ve ciğeri tahriş edici olabilir ya da başka bir hastalığın habercisi olabilir. Evde öksürüğe müdahale etmek kısa süreli ve başka bir hastalığın belirtisi değilse tabi ki mümkündür ama inatçı geçmeyen , balgamlı ve kanlı öksürükler için ilk düşünmeniz gereken her zaman için bir sağlık kurumudur.

Öksürük nedenleri neler olabilir ?

Öksürük nedenleri öksürüğün çeşitlerine ve süresine göre farklı olabilir. Mesela 3 haftadan kısa süren öksürüğe akut öksürük denir ve en sık soğuk algınlığı durumu ile görülür. Alt solunum yolu enfeksiyonları , astım , boğmaca ,akciğer pıhtısı ,KOAH rahatsızlıkları da öksürük neden olur sorusuna muhtemel birer cevaptır ve bu öksürük türleri de akut öksürük sınııfındadır.

3-8 hafta arasında devam eden öksürükler subakut öksürük olarak tanımlanır. Üst solunum yolu rahatsızlıkları , kalp zarı iltihaplanması ve akciğer tümörünün neden olduğu öksürükler de subakut öksürük türüne girer.

kronik öksürük

9 haftadan daha uzun süredir devam eden öksürük türüdür. Astım , reflü , tüberkuloz gibi rahatsızlıklardan olayı uzun süreli öksürükler oluşabilir.

Öksürüğün diğer nedenleri

Şehirdeki hava kirliliği,havasız ortamlarda bulunma , sigara kullanımı veya sigara kullanılan ortamda bulunma , virüslerin neden olduğu solunum yolu rahatsızlıkları ( ateşle beraber görülür ) öksürüğe neden olabilir. Alerjisi olanlarında öksürük sorunu ile sık sık karşılaştığını görmekteyiz. Öksürük bir çok hastalığın habercisi olabileceği için ciddiye alınması gereken bir problemdir.

KURU ÖKSÜRÜK NEDEN OLUR ?

Kuru öksürük balgamın çıkmadığı ya da zorlanarak çıktığı öksürük çeşididir. Boğazı genellikle tahriş eder. Kişi için oldukça yorucu bir öksürük çeşididir. İşte kuru öksürüğün muhtemel nedenleri :

astım

Nefes darlığı , göğüste sıkışma , göğüste hırıltı ile beraber görüldüğünde astımın en belirgin semptonlarındadır. Geceleri arar ve kronikleşir.

reflü -kuru öksürük neden olur ?

Reflü kuru öksürük neden olur sorusunun akla getirdiği ilk cevaplardandır. Sırt üstü yatmak reflüyü tetikler ve kuru öksürüğe neden olur. Uyku pozisyonunuzu başınız dik gelecek şekilde ayarlarsanız biraz daha rahat edeceksinizdir.

Astım ve reflü dışında akciğer rahatsızlıkları ,sinüzit , alerjiler , tiroit bezi iltihapları , bazı ilaçlar , ortamdaki nem azlığı da kuru öksürük neden olur sorusunun cevaplarındandır.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir ? Evde kuru öksürük içi neler yapılabilir ?

KURU ÖKSÜRÜK
KURU ÖKSÜRÜK

1- ODANIZI HAVALANDIRIN

Evde kuru öksürük için yapılabilecek ilk şeylerden biri ortam iyileştirmesidir. Odanızı havalandırmalısınız ve rahat nefes almalısınız. Ayrıca odanın nem seviyesi de kuru öksürüğe neden olur demiştik. Bu nedenle oda nemlendirici cihazlar kullanmanız odanız için en ideal nem seviyesini ayarlamanıza yardımcı olur.

2-BOĞAZINIZI TAHRİŞ EDECEK MADDELERDEN KAÇININ

Tahriş edici maddeler solunum sistemine girdiğinde öksürük refleksine neden olabilir. İyileşme süresini de yavaşlatabilir. Bunlar :

sigara,parfümler,polenler ,evcil hayvan kılları , temizlik ürünlerinin bazıları olabilir.

3- SICAK İÇECEKLER TÜKETİN

Çorba , çay gibi sıcak içecekler ( yakıp daha çok tahriş etmeyen sıcaklık ) öksürmekten tahriş olmuş ağrılı ve kaşıntılı boğazlar için hızlı rahatlama sunar. Ayrıca ılık sular vücudunuzun nem ihtiyacını da belli miktarda karşılayabilir.

4-kuru öksürüğe ne iyi gelir ? BAL

Bal doğal bir iltihap önleyicidir. Boğazınızdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca mukusun yumuşamasına ve boğaz ağrısının yatışmasına yardımcıdır. Bir fincan ılık suya bir çay kaşığı bal ve biraz da limon ekleyerek kullanmayı deneyebilirsiniz.

5-Kuru öksürüğe bitkisel takviye

İltihap önleyici ve yatıştırıcı bir çok şifalı bitki bulunuyor. Ayrıca bu bitkiler bağışıklığınızı da güçlendirir ve daha çabuk iyileşmenize yardımcı olabilir. Adaçayı , hatme çiçeği, kekik, nane , zerdeçal , zencefil , sarımsak gibi bitkileri yemeklerinizde kullanabilir ya da çaylarını demleyerek tüketebilirsiniz. Barış Manço ‘ nun çok bilinen bir şarkısında bile bu çayların tarifi var. İsterseniz o kısmı şuraya fikir olması açısından not düşelim.

Nane, limon kabuğu, bir güzel kaynasın aman
Ha, ha, ha, ha, ha, içine hatmi çiçeği, biraz tere otu katasın aman
Ha, ha, ha, ha, ha, hatta biraz tarçın, bir tutam zencefil aman
Ha, ha, ha, ha, ha, bin derde deva geliyor, biraz daha sabret güzelim
Ha-ha-ha-ha-ha-hapşu
Çok yaşa
(Sen de gör)
Rahat ve iyi yaşa

6- BOL SU TÜKETİN

Kuru öksürüğe ne iyi gelir ya da evde kuru öksürük için neler yapılabilir sorusuna verilebilecek en basit ama en önemli cevaplardan biri bol su tüketmektir. Daha önce nem seviyesinin öksürüğe etkilerinden bahsettik. Boğazı nemli tutmak için sıvı almalı, boğazınızı kuru bırakmamalısınız.

COVİD 19 GÜNCELLEMESİ

COVİD-19

Kuru öksürük Covıd-19 ‘ un en yaygın ve en önemli semptomlarından biridir. Diğer yaygın semptomlar arasında ateş ve göğüs ağrısı bulunur. Dönemsel durumdan dolayı bu semptomlar sizde görünüyorsa sağlık kurumunuzla iletişim halinde olun. Mesafenizi koruyun. Hijyen kurallarına dikkat edin ve kendinizi izole edin.

Mide bulantısı için evde neler yapılabilir ?

Yorum yapın