kulağakaçan böceği ısırır mı kurtulma yöntemleri Evimde kulağakaçan var

kulağakaçan
kulağakaçan

Balkonumda kulağakaçan böceği görmemle bu böcek hakkında uzun süre araştırma yaptım. Kulağakaçan böceği ısırması nasıl olur ,kulağakaçan böceği ısırır mı ,evden nasıl uzaklaştırabilirim ve bu siyah kıskaçlı böcek gerçekten kulağa kaçar mı sorularına cevaplar aradım ve buldum da. Burada da bu soruların cevabını paylaşmak gerektiğini düşünüyorum.

Kulağakaçan böceği gerçekten kulağa kaçar mı ?

Her ne kadar adı kulağakaçan olarak bilinse de gerçekten kulağa kaçıyor mu böcek yoksa sadece basit bir efsane mi bu küçük böcek hakkında düşünülenler ?

Arkasındaki iki küçük kıskacı ile ilk bakınca küçük bir akrebi andırsa da bu böcek o kadar da tehlikeli değilmiş aslında. Kulağa kaçtığı ilgili çocukluğumuzdan beri duyduğumuz o biraz ürkücü hikayelerin aslı yok.

Yok derken asla kulağa kaçmaz demek istemiyoruz ama normal bir böceğin kulağa kaçma ihtimali nasılsa bu siyah kıskaçlı böceğin de kulağa kaçma ihtimali o kadar.

Biraz korktuğum için uzun süre araştırma yaptım ama kulağa kaçıp insanlara zarar verdiği ile ilgili bilgi sadece ilaçlama şirketlerinin sitelerinde yazıyor. Bu bana göre bir pazarlama taktiği çünkü bu böcekler gerçekten insanların üzerine çıkmayı bırakın siz ne kadar onlardan korkuyorsanız onlar sizden en az o kadar korkuyorlar. İnsanlardan olabildiğince uzak durmaya çalışıyorlar.

Kulağakaçan böceği geri geri yürüyemiyormuş ve bu nedenle kulağa girdiği zaman çıkamaz gibi bir düşünce çıkmış insanlar arasında.

kulağa kaçan böceği kulağa girerse ne olur ?

Kulak öyle mükemmel bir yapı ki kendi kendini bu tarz saldırılardan koruyabilecek bir sıvı bulunduruyor. Nerede bulunduruyor ? Dış kulak yolunda bulunduruyor.

Dış kulak yolunda üretilen bu sıvı oldukça acı bir sıvıdır ki herhangi bir böceğin orada bulunmasını engellemeye yetecektir.

Ayrıca bu sıvının antiseptik bir özelliği vardır.

Kulağakaçan böceği ısırır mı ?

Kulağakaçan böceğinin kasıtlı olarak insanlara zarar vermediğini öğrendik. Isırmaz diye bildiğiniz hangi böcek biliyorsanız o bile korktuğu anda savunma mekanizması olarak kendini korumak için ısırabilir. Kulağakaçan böceği ısırığı da sinek ısırığına benzer ve ciltte kendini belli eder. Ama yine de ısırık anlaşılmazsa ve müdahale edilmezse enfeksiyona neden olabilir. Kıskaçları ne kadar sağlıklı ne kadar temiz bilemiyoruz sonuçta.

Bu siyah kıskaçlı böcek neden kulağakaçan böceği olarak biliniyor ?

Bu siyah kıskaçlı böcek adını arkasında bulunan kıskaçların neden olduğu görüntüden alıyor. Sadece Türkiye’de değil bu böceğin yabancı ülkelerdeki isminin kelime anlamı da ‘kulak yaratığı’dır.

kulağakaçan böceği bedensel özellikleri

kulağakaçan
kulağakaçan

Ortalama 2 cm uzunluğunda 6 ayaklı kıskaçlı bir hayvandır. Dişileri ile erkekleri arasında antenlerinin şekil farklılıkları vardır. Erkek böceğin antenleri daha düz iken dişi kulağakaçan böceği antenleri daha kavislidir. Bu antenler ile dışarıdaki herhangi bir şeyi rahatlıkla koklayabilmektedirler. Bu böceklerde kanat da bulunaktadır. Deri görünümdedir bu kanatlar. Uzun mesafeler arasında uçuşlar sağlayamazlar lakin daldan dala uçarak geçebilirler. Ama en önemli özellikleri hızlarıdır.

Çoğu türleri serin ve nemli yerleri sevmektedirler ve oralarda yaşarlar. Tarlalarda, bahçelerde ve dış mekanlarda yaşarlar.

Evimde kulağakaçan var

Evinizde kulağakaçan böceği varsa büyük ihtimalle eviniz bu ağaçlı, bahçeli dış mekanların yakınlarındadır.

Evimde kulağakaçan böceği var diyorsanız birkaç önlem ile bu böceklerden kurtulabilirsiniz. Öncelikle böceklerin evinizin nerelerinde yoğunlaştığını gözlemleyin. Bir su borusu sızıntı veriyor olabilir. Daha önce de söylediğimiz gibi bu böcekler nemli ortamları seviyor. Duvardaki çatlaklıklar, yer döşemelerindeki açıklıklar bu hayvanlar için güzel sığınma bölgeleridir. Bu çatlaklıklar ve açıklıklardan kurtulabilirsiniz.

Balkonunuza çamaşır astığınızda büyük ihtimalle sabah çamaşırlarda bu böceklerden çok göreceksiniz çünkü dediğimiz gibi nemden hoşlanıyorlar.

Balkona bir gazete kağıdını ıslatıp bırakırsanız sabah bir çoğunun içine girmiş olduğunu göreceksiniz. Gazete kapalı bir şekilde hızlıca toparlayıp çöpe atarsınız. Tabi ki yakınlarınızdaki bir çöpe değil.

Karanlık sevdikleri için evinizin en kuytu karanlık yerlerine gelecektir. Buraları aydınlatmayı deneyebilirsiniz.

Eğer ki bu böceklerin sayıları ciddi bir şekilde artmışsa profesyonel ilaçlamaları tavsiye ediyoruz.

İLETİŞİM İÇİN TIKLAYINIZ.

EARWİG

Yorum yapın