Skip to content

Keşkek tarifi…Meşhur Samsun keşkeği nasıl yapılır…

keşkek tarifi
KEŞKEK TARİFİ

Keşkek tarifi vermeden önce keşkek nedir ? Nerenin keşkeği meşhurdur biraz anlatalım. Keşkek neredeyse Türkiye’nin her yerinde yapılan her biri birbirine yakın tarifler olsa da bir o kadar farklı bir lezzettir.

Keşkek nerede meşhurdur?

Batı Anadolu, Trakya, Doğu Anadolu Bölgesi, Karadeniz ve Orta Anadolu yemeği olan keşkek düğünlerin, bayramların, aile toplantılarının vazgeçilmezidir. Farklılıklar gösterse de temelde yarma buğday ve et ya da tavukla yapılır. Buğday tavuk suyunda pişirilir ve sürekli tahta kaşıkla karıştırılarak ve ezilerek kıvam aldırılır. Köy düğünlerinde kazanlarda hazırlanan keşkek köy erkekleri tarafından saatlerce dövülür. Keşkek tarifi kolay gibi gözükse de aslında buğdayın dövülmesi kısmı işin en zor bölümüdür. Artık mutfak robotları ile de ezilerek yapılmaya da başlansa da en güzeli hiç metal değdirmeden tahta kaşıkla ezilerek yapılan orijinal lezzettir.

Bu keşkek tarifi Samsun’da yapılan tariftir.

Keşkek tarifi

Bu vereceğimiz ölçü ile 3 tabak keşkek çıkıyor yani 3 kişilik tariftir.

keşkek tarifi malzeme listesi

2 su bardağı buğday

üzerine eritmek için tereyağ

tatlı kırmızı biber

tuz

tavuk suyu

1 didilmiş tavuk göğsü

keşkek nasıl yapılır ?

Keşkek yapmak için buğdayı bir gece önceden iyice yıkanır ve üzerine kaynar su eklenip sabaha kadar şişmesi sağlanır.

Bu bir gece önceden şişirme işlemi önemlidir çünkü bu işlemi yapmazsanız buğdayı saatlerce pişirmeye uğraşacaksınız demektir.

Bir gece önceden şişen buğdayın üzerine biraz tavuk suyu ekliyoruz ve ocağın orta kısmına alıyoruz. Buğday tavuk suyunu çekince yeniden biraz tavuk suyu ekliyoruz. Keşkek yaparken suyunu sürekli kontrollü bir şekilde azar azar ekleyeceğiz.

Yaklaşık 3.su ekleme işleminden sonra buğdaylar yumuşamış olacaktır. Artık buğdayı kısık ateşe alalım.

Suyunu çektikçe azar azar tavuk suyu eklemeye devam edelim.

Buğday ezilecek kıvama gelmeye başlayınca didilmiş tavuk ekleyelim ve yaklaşık 1.5 tatlı kaşığı tuz ekleyelim. Gerekirse tavuk suyu ilavesi de yapalım.

Buğdaylar ezilebildiğine göre tahta kaşığın arkası ile buğdayı ezerek karıştırmaya devam edelim. Buğday tavuk suyu ile özdeşleşecek ve lapa bir hal alacak.

Neredeyse iki saat sonra keşkek pişmiş olacak.

Ocağın altını kapatıp keşkeği ezerek karıştırmaya devam edelim.

Keşkek nasıl sunulur ?

Keşkek nasıl sunulur sorusuna verilebilecek en doğru cevap keşkeği sıcak bir şekilde üzerine tatlı biberle kızdırılmış tere yağ ekleyerek sunulur demek olur herhalde.

Keşkek tarifi youtube videosu :

HAZIR PATATES KIZARTMASI LEZZETİNDE NEFİS DONDURUCU PATATESİ YAPMAK İSTER MİSİNİZ ? İŞTE TARİFİ…

Yorum yapın