Skip to content

kadayıflı muhallebi

Yaz aylarının sıcağı kendini fazlası ile hissettirmemeye başladığı şu günlerde tam bu havalara yakışır bir tatlı tarifimiz var.Kadayıflı muhallebi.Bu tatlıyı sevmeyen olduğunu hiç sanmıyorum.Şöyle dolapta da bir kaç saat bekledi ise tadına doyum olmaz.

Yazın sıcak günlerinde içinizi serinletecek bir tatlı denemek ister misiniz ? Bir de bu kadayıflı muhallebi tarifini deneyin deriz.Hafif tatlıları tercih edenler için birebir bir tarif.Hadi o zaman tarife geçelim.

kadayıflı muhallebi malzemeleri


MUHALLEBİ İÇİN :

1 LİTRE SÜT

3 YEMEK KAŞIĞI UN

3 YEMEK KAŞIĞI MISIR YA DA BUĞDAY NİŞASTAS

6 YEMEK KAŞIĞI TOZ ŞEKER

 1 YEMEK KAŞIĞI TEREYAĞ

1 YEMEK KAŞIĞI HİNDİSTAN CEVİZİ

1 PAKET VANİLYA

KADAYIF KATLARI İÇİN

2 SU BARDAĞI KADAYIF

2 YEMEK KAŞIĞI ŞEKER

YARIM YEMEK KAŞIĞI TEREYAĞ

malzemeler

NASIL YAPILIR ?

Önce muhallebi yapımı ile başlayalım.

Tencereye 1 litre süt,un ,nişasta ve şekeri ekleyelim ve bir çırpma teli ile iyice karıştıralım.Sütte herhangi bir pütür kalmaması pişirirken işinizi kolaylaştıracaktır.

Karıştırma işleminden sonra sütü ocağa alalım ve ocağın altını yakalım.Süt kaynayıp muhallebi kıvamını alana kadar sütü karıştırmaya devam edelim.Muhallebi kıvamına gelen sütü ocaktan alalım ve bir kaç dakika ilk kaynar sıcaklığının çıkması için dinlendirelim.

Şimdi ilk kaynama sıcaklığı çıkan muhallebiye tereyağ,vanilya ve hindistan cevizi ekleyip karıştıralım. Muhallebi hazır.

Ara katlara ve muhallebinin üzerine koyacağımız kadayıfı hazırlamaya geçebiliriz.

kadayıf için :

Kadayıfı erimiş tereyağ ve şekerle karıştırıp bir borcama ince bir kat şeklinde serelim.

Ve 180 derece fırında kızartalım.(Bu işlem yerine hazır kızartılmış halde satılan kadayıf kullanmanızı öneririm)Neredeyse kadayıflı muhallebi hazır sayılır.

Muhallebiyi ikram edeceğiniz kapların en altına önce ince bir tabaka halinde kadayıf serelim.

Üzerine muhallebiyi dökelim ve en son tekrar kadayıfla üzerini süsleyelim.Bu işlemi ikram etmek istediğiniz kaplara göre farklı farklı hazırlayabilirsiniz.

Kadayıflı muhallebi için artık yapacağımız son şey buzdolabında dinlendirmek olacaktır.En az 4 saat dinlenmeden yemenizi tavsiye etmem.İnanın dinlendikçe daha kıvamlı daha leziz bir tatlı elde etmiş olacaksınız.

Diğer tariflerimizi de incelemenizi öneririm.Mesela anne usulu elmalı kurabiye tarifi için tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın