Hıçkırık nedir ? hıçkırık nasıl geçer ? hıçkırık hakkında merak edilenler…

HIÇKIRIK NEDİR
HIÇKIRIK NEDİR

Başa geldi mi kolay kolay yakamızı bırakmayan bir SAĞLIK sorunudur hıçkırık.Hele ki sosyal bir ortamdaysanız eyvah ki ne eyvah.Bu yazımızda hıçkırık nedir ? hıçkırık neden olur ? hıçkırık nasıl geçer gibi sorulara cevaplar derledik.

peki hıçkırık nedir ?

Öncelikle hıçkırık nedir sorusuna yanıt verelim.Basit bir şekilde söylemek gerekirse hıçkırık diyafram kasının ani ve istemsiz bir şekilde kasılması ve bununla beraber ses tellerinin bulunduğu gırtlak kısmının ani kapanmasıdır.Hıçkırık genel olarak önemli bir sorun olarak görülmez ve kısa sürede geçer.Bazen gün boyu da sürdüğü olabilir.Hıçkırık bazen inatçı olabilir ve günlerce devam edebilir. İnatçı günlerce aylarca geçmeyen hıçkırık sorunu yaşandığı zaman  doktora başvurulmalı altında yatan sebep araştırılmalıdır.

hıçkırık nedir öğrendik peki hıçkırık neden olur ?

gebelik

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bebek annenin dıyaframına baskı uygular ve gırtlağın ani kapanmalarına neden olabilir.Hamilelik sırasında kısa süreli inatçı olmayan hıçkırıklar normaldir.

stres

Yoğun çalışma şartları stres ve kaygı bazen hıçkırık tutmasına neden olabilir.

ÇOK GÜLMEK : 

Çok güldüğümüzde diyaframa hava gitmeyebilir bunun sonucunda hıçkırık dediğimiz durum ortaya çıkabilir.Bunların dışında da hıçkırığın pek çok nedeni olabilir.Ani duygu değişimleri ,korku ,heyecan , aşırı acılı yemek yemek , reflü,gazlı içecekler gibi nedenlerden de kaynaklanmış olabilir.

BEYİN HASTALIKLARI :

İnatçı hıçkırıklar beynin diyafram kası ile ilgilenen kısımlarında damar tıkanıklığı nedeni ile de olabilir.

Beyin de bu diyafram kası ile ilgilenen herhangi bir bölümünde tümör,enfeksiyon ya da beyin baloncuğu oluşmuş olması hıçkırığa neden olabilir.Ama telaşlanmadan önce bilmelisiniz ki bu durumlarda oluşan hıçkırık daha uzun süre devam eden daha inatçı hıçkırıklarda düşünülebilir.

Hemen korkmanıza gerek yok ama ihmal de etmeyin eğer hıçkırığınız uzun süreli ve inatçı ise doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

SİNDİRİM SİSTEMİ RAHATSIZLIKLARI

Mide şişkinliği ,reflü gibi sindirim rahatsızlıkları diyaframın kasılmasına neden olan sinir uçlarını uyarabilir ve bu rahatsızlıklar sonucunda da hıçkırık oluşabilir.

Hıçkırık en çok reflü rahatsızlığı olan insanlarda görülür.


Küçük bebeklerde mide büyüdüğü ve gaz yutulduğu için diyaframı etkileyen sinir alıcıları uyarılabilir. Bu yüzden bebeklerde sık hıçkırık nöbetleri görülür

ilaçlar neden olabilir

Bazı hastalıklarda kullanılan ilaçlarda hıçkırık oluşmasına neden olabilir.Özellikle parkinson hastalarının kullandığı ilaçlar hıçkırığa neden olabilmektedir.

Kanser hastalıklarında kullanılan ilaçlar da diyaframı etkileyen sinir uçlarını uyarabilir ve hıçkırığa neden olabilir.

HIÇKIRIK NASIL GEÇER ?


Uzmanlara göre halk arasında en çok bilinen yöntemlerin çoğu yanlış bir uygulamadır.Nefes tutmak , hıçkırık tutan kişiyi korkutmak , burnu kapatarak su içmek gibi yöntemler genel olarak tavsiye edilmiyor uzmanlarca.

Kendi başımıza yapabileceğimiz en iyi en zararsız yöntemler ise şöyle :

Kese kağıdı yöntemi :

Kese kağıdına solumak kendi başımıza yapabileceğimiz en uygun ilk yardım sayılabilir.Böylece karbondioksit solunur ve bu da hıçkırığın atlatılmasına yardım edecektir.

Limon ısırmak ya da aç karna karanfil çiğnemek de hıçkırığa iyi gelen diğer yöntemlerdendir.

Stresten kaynaklanan hıçkırıklardan kurtulmak için de stres ortamından uzaklaşabilirsiniz.

Nane yağının bir damlası bile diyaframı uyarır yemek borusunu yumuşatır hıçkırığı durdurabilir.

İnatçı, geçmeyen bir hıçkırığa sahipseniz lütfen evde kulaktan duyma bilgileri uygulamadan doktora başvurunuz.

hıçkırık nedir ,hıçkırık nasıl geçer sorularına cevaplar derledik.YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ.

Yorum yapın