Hazır patates kızartması TÜKETMEYİN.

patates kızartması

Patates kızartması zaten yeterince sağlıklı değilken bir de hazır patates kızartması tüketmek yeterince tehlikeli olabilir. Dışarıdaki hazır patates kızartması zaten bir den çok kez kullanılan yağda kızartılıyor.Nişastalı gıdaların içinde bulunan akrilamıd maddesi ne kadar çok pişerse o kar açığa çıkıyor ve bu da insan sağlığı maalesef bir çok olumsuz sonuçlara sürüklüyor.Patates kızartmaları zararlı evet ama hayatımızdan da çıkaramadığımız bir lezzet.Patates kızartmasını kızgın yağda yapmak yerine fırında yaparak çok daha iyi sonuçlar da alabilir üstelik.

Patates kızartması zararlı da olsa vazgeçemiyorum mu diyorsunuz ?

Patates kızartmaları zararlı evet ama ne fırında yapılanı size yeterli geliyor ne de bu lezzetten vazgeçemiyor musunuz ?

O zaman size bir önerim var. En azından hazır patates kızartması kullanmaktan vazgeçin.Yani daha az zararlı olanı seçiyormuşuz gibi düşünebilirsiniz.Dışarıda dondurulmuş aldığımız ya da büyük burger zincirlerinde tükettiğimiz hazır patates kızartması yerine evinizde bildiğiniz ortamda makine ve herhangi bir katkı maddesi kullanmadan kendiniz ve sevdikleriniz için evde kendiniz tıpkı hazır patates kızartması lezzetinde patatesler elde edebilirsiniz.

İşte ev için hazır patates kızartması tarifi :

  PATATESİ HAŞLAMAK İÇİN :

  • 1 çay bardağı sirke 
  • 3 tatlı kaşığı tuz 

     HAŞLANAN PATATESİ ÇIKARMAK İÇİN :

  • Soğuk su

      PATATESİ KIZARTMAK İÇİN : 

  • Sıvıyağ

Patates kızartması nasıl yapılır ?

patates

Öncelikle patatesleri soyup istediğimiz şekilde doğruyoruz ki ben parmak patates şeklinde doğradım.

Şimdi patatesleri yıkıyoruz.Patatesin nişastasını iyice atması lazım.Eğer vaktiniz varsa suyun içinde bir gece dolapta bekletebiliriz patatesi daha iyi olur.
Patatesleri nişastasından tamamen ayırdıktan sonra yani yıkadığımız suyun artık berrak hale gelmesi lazım yani.Bu aşamayı lütfen atlamamaya özen gösterin.

PATATESİ HAŞLAMA AŞAMASI :

Öncelikle patatesleri haşlayacağımız tencereyi su ile dolduralım.Ve ocağa koyalım.Suyun kaynamasına yakın içine elma sirkesi ve tuz ilave edelim.Sirke başta beni düşündürmüştü ama patateste kokusu kalmayacaktır merak etmeyin.
Sirkeli su ocakta iken biz patatesleri çıkaracağımız büyük bir tencere alalım kenara ve içini soğuk su ile dolduralım.Hatta mümkünse imkan varsa bu suyun içine buz da atabiliriz.
Patatesler daha iyi şoklanır.
Bu sırada ocaktaki su kaynayınca içine patatesleri ekleyelim.Patateslerin eklenmesi ile ocaktaki suyun sıcaklığı düşeceği için kaynaması da duracaktır.

Bu patatesli su yeniden kaynamaya başladıktan sonra süre tutalım ve 5 dakika patatesleri haşlayalım.5 dakika sonunda patatesleri kenara ayırdığımız buzlu suyun içine çıkaralım.Bu aşama ile patateslerin pişmesi durdurulmuş içindeki sirke kokusundan arındırılmış olacağız.

HAZIR PATATES KIZARTMASI LEZZETİ ELDE ETMEYE ÇALIŞIYORUZ LÜTFEN SABIRLI OLUN.

Patates suyun içinden çıkartıldı ve iyice soğutuldu.Şimdi temiz bir kurulama bezine hepsini çıkartıyoruz ve tamamen kurumalarını sağlıyoruz.Haşlanan patatesler kuruduktan sonra artık ön pişirme aşamasına geçebiliriz.

HAZIR PATATES KIZARTMASI ÖN PİŞİRME

Kızartma yapacağımız tencereye bol yağ koyalım ve kızana kadar bekleyelim.Yağ kızarınca kenarda kuruyan haşlanmış patatesleri içine yavaşça bırakalım.

patates kızartma

Bu aşamaya ön pişirme diyoruz.Yağa koyduktan yaklaşık 3 dakika sonra patatesleri genişçe bir tabak ya da tepsiye çıkarıyoruz.Ve soğumaya bırakıyoruz.

Patatesi buzluğa koyma aşaması :

Ön pişirmesi tamamlanan kızartmalık patatesleri tek tek dondurmak daha güzel bir görüntü ve kolaylık sağlayacağı için ben yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizip buzluğa atıyorum.Ve yaklaşık bir iki saat sonra hepsini buzluk poşetine alıyorum.Böylece patatesler birbirine yapışmadan donuyor.

buzluk patatesi

NOTLAR :

Biliyorum çok uzun ve zahmetli bir iş gibi görünüyor.Ama bir kez yapmaya başladığınızda fazlaca yaparsanız istediğiniz zaman kullanacağınız kadarını çıkarıp kullanabilirsiniz.

Bu tarifin sağlığa zararlı olamadığını söylemek istemiyorum söylemek istediğim şey dışarıda yediğimiz hazır patates kızartmasının daha zararlı olduğu. Kaç kere o yağların tekrar tekrar kullanıldığını bilmiyoruz.Ya da daha çıtır ve daha lezzetli patatesler elde etmek için içine kattıkları maddeleri bilmiyoruz.Bu tarifi dışarıda yediğimiz patates kızartmalarına alternatif olarak veriyorum.Tabi ki en iyisi hiç tüketmemek ama vazgeçemiyorsanız onun yerine en azından bu tüketilebilir demek istedim.Umarım yanlış anlaşılmam.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

Yorum yapın