Skip to content

8 maddede gül suyunun cilde faydaları.. Araştırmalar ve gül suyu

Gül yapraklarının buharla damıtılmasıyla elde edilen gül suyu hem güzel kokuludur hem de gül suyunun cilde faydaları tahmin edilenden daha çoktur. Tarihi orta çağlara kadar dayanır. Hem güzellik ürünlerinde hem de yiyecek ve içeceklerde oldukça fazla kullanılmaktadır. Peki gül suyunun cilde faydaları nelerdir ? İşte o sorunun cevabı :

Gül suyunun cilde faydaları

1-Gül suyu cilt kızarıklıklarını azaltır

Gül suyu güçlü bir antiflamatuardır. Yani kısaca yangı önleyicidir. Bu özelliği ile cilt kızarıklıklarını yatıştırır.

2-Gül suyu cildinizi nemli tutar

Cildiniz için doğal bir gül suyu kullandığınızda bir çok faydasını göreceksiniz. Bunlardan biri ce cildi nemli tutmasıdır. Gül suyu gözeneklerinize yerleşir ve nemlenmesini sağlar. Cildinizin tazelendiğini hissedeceksiniz.

gül suyunun cilde faydaları

3-Cilt tahrişini yatıştırmaya yardımcı olur


Gül suyunun en büyük faydalarından biri de güçlü antienflamatuar özelliğidir. Bu özellik, hem dahili hem de harici birden fazla rahatsızlığın tedavisine yardımcı olabilir. Hatta egzama veya rosaceanın tahrişini hafifletmeye yardımcı olabilir.

4-Yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur

Gül suyu genellikle kırışıkları azaltmayan güzellik ürünlerinin içeriğinde bulunur. Bunun nedeni ise gül suyunun yaşlanmayı geciktirici etkilere zahip olmasıdır. Tahriş olmuş cildi yatıştırmaya ek olarak doğru uygulandığında kırışıklıkları azaltabilir.

5-gözaltı şişkinliklerini azaltır

Gül suyunu buzdolabında beklettikten sonra pamuğa sıkıp gözaltlarınıza uygulayın. Bir kaç dakika içinde rahatlamayı hissedecek şişkinlikleri hafife indireceksiniz.

6-Güneş yanıklarına iyi gelir

Gül suyu güneş yanıklarının iyileşmesine ve acısının azalmasına yardımcı olur. Cildinizi güneş yanıklarından sonra yatıştırır.

7-Egzama ve sedef rahatsızlıklarında kullanılır.

Egzama veya sedef hastalığı gibi bir cilt rahatsızlığınız varsa, saf gül suyu size yardımcı olabilir. Suyun serinletici özelliği egzama gibi cilt rahatsızlıklarının neden olduğu tahrişi yatıştırır. 

8-Cildinizin ph seviyesini korur

Gül suyunun cilde faydası ph seviyesini korumasıdır. Yanlış ve kalitesiz kullanılan ürünler cildinizin ph seviyesi dengesini bozabilir. Gül suyu cildin ph seviyesi dengesini normale çekerek cildinizin yapısının bozulmasını engeller.

gül suyu

ekstra madde : Baş ağrılarına gül suyu iyi gelir .

Gül suyu veya gül esanslı yağlar aromaterapide baş ağrılarını hafifletmek için sık sık kullanılıyor. Bir çalışma Gül suyunun buharının baş ağrısını hafifletebileceği sonucuna ulaşılmasını sağladı. Buharı dışında diğer bir uygulama seçeneği ise gül suyu kompleksini kafaya, alın bölgesine uygulanmasıdır.(BKN)

STRES AZALTIR.

Aslında gül suyunun baş ağrılarına iyi gelmesi stresi azaltması ile ilgili faydalarından kaynaklı olabiilir.2011 yılında fareler üzerinde yapılan çalışmalarda gül suyunun farelerin merkezi sinir sistemini rahatlattığını araştırmacılara gösterdi.

Buradan ulaşılan sonuçlara göre gül suyunun cilde faydaları dışında güçlü antidepresan özelliklerinin olduğunu gösterdi

Gül suyunu tonik olarak kullanabileceğiniz mükemmel tonik tarifi için tıklayınız..

Yorum yapın