Skip to content

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite..Hastalık mıdır ? korkmalı mıyım ?

Bu yazımızda dikkat eksikliği ve hiperaktivite nedir , dikkat eksikliği ve hiperaktivite birer hastalık mıdır ? sorularının cevaplarını kaynakları ile beraber paylaşacağız.

dikkat eksikliği hiperaktif çocuk
HİPERAKTİVİTE

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE(hiperaktif) NEDİR ?

 Dikkat, konsantrasyon, hareketlilik ve dürtü kontrolü alanlarındaki sorunlarla karakterize olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), çocukluk çağının sık görülen psikiyatrik bozukluklarındandır (Kayaalp, 2008).

DEHB;

aşırı hareketlilik, dikkat sorunu ve dürtüsellikle karakterize olan nörodavranışsal bir durumdur. 

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE(hiperaktif ) TANISI KAÇ YAŞINDA KONULUR ?

tanı konulabilmesi için :

1)7 yaştan önce başlamış olması ,

Bir kişide Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu varlığından söz edebilmek için belirtilerin (dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik) yedi yaştan önce başlamış olması,

2)En az 6 aydır devam ediyor olması ,

3)birden fazla ortamda (ev ve okul gibi) görülüyor olması gerekmektedir.

Ayrıca bu belirtilerin şiddetinin kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileme derecesi de önemlidir.

Aynı zamanda gelişimsel bir sorun olan DEHB belirtileri çocuğun yaşına ve gelişim seviyesine göre farklılıklar gösterebilir. Örneğin, okul öncesi dönem çocuklarda aşırı hareketlilik ön planda iken, ilköğretim çağındaki çocuklarda dikkat sorunları ön plana çıkabilir (APA, 1994; Sürücü, 2003; Öztürk, 2007).

ABD’DE:

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 2.46 milyon çocuk DEHB’den etkilenmiş durumdadır.

ÜLKEMİZDE :

Ülkemizde ise, DEHB’nin teşhisindeki sorunlar nedeniyle toplum içindeki görülme oranı ile belirlenen eğitim ve tedavi edilen kişilerin sayıları arasında farklılıklar vardır. Bununla birlikte, çocuklarda bu bozukluğun görülme oranı %3-6 arasında değişim göstermektedir.

Bu konuda yapılan bir araştırmada, ülkemizde kentsel kesimdeki ilkokul çocuklarında DEHB yaygınlığı % 5 olarak saptanmıştır (Motavalli, 1993). Bu veriler ışığında her yüz çocuktan beşinde DEHB görüldüğü söylenebilir.

Bu durumda olasılıkla eğitim çağındaki bir milyon çocukta bu sorunun yaşandığı anlaşılmaktadır. Bu bozukluk, erkek çocuklarda kızlara oranla 9 kat daha fazla görülmektedir.

Bozukluğun başlangıç yaşı bebeklik dönemine kadar inebildiği gibi, genellikle belirtileri 3 yaş civarında ortaya çıkmaya başlar. (Barkley, 1990; APA, 1994; Sürücü, 2003; Öztürk, 2007). 

Sonuç olarak Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısının konulabilmesi için belirtilerin :

  1. 7 yaşından önce başlaması,
  2. altı ay süre ile devam ediyor olması
  3.   belirtilerin yaşamın bir veya daha fazla alanında önemli derecede aksamaya yol açması gerekmektedir. 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hastalık mıdır ?

DEHB klinik bir tanıdır.

Bu nedenle bir uzmanın ayrıntılı incelemesi ve değerlendirmesinden sonra tanı konulabilir. 

Aile ile görüşme :

Uzman tanı için öncelikli olarak aile ile görüşme yaparak çocuğu değerlendirir. Uzmanın aile ile yaptığı görüşme sırasında hem çocuk hem de aile üyeleri hakkında bilgi alınır. 

Bu bilgiler; çocuğun doğum öncesinden o ana kadar geçirdiği bütün gelişim basamaklarını, önemli hastalıkları, kazaları ve davranışsal özellikleri kapsar.

Ailenin yapısı ve çocuk yetiştirme yaklaşımlarının belirlenmesi de değerlendirmenin önemi unsurlarından biridir.

Uzman kontrolü :

Çocuğun değerlendirmesinde ise, çalışmayı yapan uzman çocuğun davranışlarını, ilişki kurma biçimini, dikkat ile koordinasyon özeliklerini, zihinsel kapasitesini ve öğrenme becerilerini içerecek değerlendirmelerde bulunur. Bu değerlendirmeler sırasında klinik gözlemin yanı sıra, fizik ve nörolojik muayene, bilişsel ve davranışsal değerlendirme ölçeklerinden de yararlanılır.

Ben Çocuk gelişimi ve eğitimi mezunuyum.Aynı zamanda başka bir üniversitede halen daha öğrenciyim.Bu konu ile bu kişisel blogun ne alakası var diye merak edenler olmuştur belki diye bunu belirtmek istedim. Burda yazdıklarımın bir kısmına zaten kaynaklarını parantez içinde belirttim.Büyük bir kısmı da benim kendi ders notlarım direk üniversite kitaplarında yazan bilgilerdir.(Atatürk Üniversitesi )

İLETİŞİM İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ.BENİ SOSYAL MEDYADAN DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

Yorum yapın