Skip to content

çiğ sarımsağın faydaları nelerdir… Tansiyon, hemoroit, iltihaplı hastalıklar…

çiğ sarımsağın faydaları
çiğ sarımsağın faydaları

Değişik ve keskin kokusu ve acı tadı ile pek sevilmeyen çiğ sarımsağın faydaları sizi çok şaşırtacak. Doğru kullanıldığı takdirde harika bir doğal antibiyotik olan sarımsak yüzyıllardır iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Çok çeşitli hastalık ve durumları önlemek ve tedavi etmek için sarımsak en büyük destekçi olmuştur.

Sarımsak Allium cinsine aittir ve soğan, rakkyo (Asya’da bulunan bir soğan), yeşil soğan, bıçak, pırasa ve soğancıkla yakından ilgilidir. Binlerce yıldır insanlar tarafından kullanılmış ve Eski Mısır’da hem mutfak hem de sağlık ve tedavi yararları için kullanılmıştır.

çiğ sarımsağın faydaları nelerdir ?

çiğ sarımsağın faydaları

Sarımsağı yemeklerde kullanarak çok lezzetli bir aroma elde edebiliriz lakin sarımsağı pişirmek , sarımsağın anti kanser ve antimikrobiyal potansiyelinin azalmasına yol açar.

Sarımsağı çiğ olarak yutmak sarımsaktaki antibiyotik özelliğinin ortaya çıkmasını sağlar. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak vücudun gerek duyduğu tüm vitamin ve mineralleri sağlayarak vücut direncini arttırır. Bu sayede sarımsak grip, nezle gibi soğuk havalara bağlı hastalıkları önler.

Çiğ sarımsak yüksek enerji sağlar. Halsizlik ve yorgunluk hissine iyi gelir.

Sarımsak cildinizi koruyup yenilenmesini sağlayan antioksidanlar açısından zengindir. Her gün aç karınla bir diş sarımsak yuttuğunuzda cildinizin daha pürüzsüz ve canlı görünmesini desteklemiş olursunuz.

Çiğ sarımsağın saça faydaları

Sarımsak yutmak saç sağlığı için de önemlidir. Güçsüz, yıpranmış saçlarda oluşan dökülmeyi engelleyerek saçların daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Sadece yutarak değil saç derimize direk uygulayarak da zayıflamış saç köklerini beslemiş olursunuz.3-4 diş sarımsağı ezerek saçınızın dökülen bölgelerine masaj yaparak uygulayın ve bir saat kadar bekletiniz. Daha sonra saç dökülmesi olan bölgedeye doğal zeytinyağı ile masaj yapınız. Eğer ki bekletebilirseniz bu şekilde bir gece bekletin imkanınız yok ise bir kaç saat sonra saçınızı yıkayınız.

Çiğ sarımsağın yüksek tansiyona faydaları..

Yapılan araştırmalar çiğ sarımsakta bulunan Allicin maddesinin kan basıncını düşürücü etkisi olduğunu ortaya koydu. Sarımsağın kan basıncını dengelediği sonucuna da ulaşılmıştır. Ancak uzun vadede tansiyon rahatsızlığından kurtarır mı onunla ilgili kesin bir sonuç bulunmamaktadır. Ayrıca sarımsak kan basıncını düzenlese de bu düzenleme kalp krizi ya da inme gibi rahatsızlıkları önler mi işte bu konu hakkında ilaçlarınıza güvenmenizi tavsiye ediyoruz. Sarımsak ek koruyucu ya da tansiyon dengeleyici olabilir ama asla sizin ilaçlarınızın yerini tutmaz.

çiğ sarımsak yutmak hemoroide iyi gelir mi ?

  • Sarımsak, güçlü bir anti-enflamatuar ajandır ve hemoroiddeki iltihabı azaltır.
  • Sarımsağın güçlü antibiyotik etkileri, hemoroid semptomlarını artırabilecek mikropları öldürür.
  • Kan damarlarının gevşemesini sağlayarak kan basıncını düşürür.
  • Kan damarlarını güçlendirir.
  • Sarımsağın söz konusu noktaya uygulanması, kanın o bölgedeki sistemik dolaşımını teşvik eder.
  • Zararlı serbest radikalleri temizleyen bir ajandır.

hemoroid için sarımsak nasıl kullanılır ?

Hemoroid tedavisinde sarımsak bir kaç farklı şekilde kullanılabilir.

1-Sarımsak suyu

3 – 4 diş sarımsağı doğrayıp bir miktar suda kaynatın. Sonra bu sudaki sarımsak parçalarını süzün. Temiz bir gazlı bezi bu su ile ıslatın ve hemoroidi yatıştırmak için anüsünüze sürün. Kurumaya başladığında aynı işlemi tekrarlayın.

2-Sarımsağın ezerek kullanımı: 

Birkaç diş sarımsağı soyup havanda dövün ve hemeroid bölgesine sürün. Ek olarak, Hindistan cevizi yağınız ve ya sarı kantaron yağınız varsa birkaç damla yağ ile dövülmüş sarımsağı karıştırıp uygulamanız daha etkili sonuç verir. Kaşıntı ve ağrı şikayetleriniz geçene kadar uygulamaya devam edin.

3-Sarımsağın fitil olarak kullanımı:

 Bir fitil gibi sarımsağı kullanabilirsiniz. Bu yöntem için küçük bir diş sarımsağı soyun. Üzerindeki kağıt gibi olan ince zarı soymayı ihmal etmeyin. Zeytinyağı gibi doğal yağlardan birkaç damla kullanmanız uygulama esnasında işinizi kolaylaştıracaktır. Gece uyumadan önce anüs bölgenizden küçük bir diş sarımsağı sokun ve bu şekilde uyuyun.

Çiğ sarımsak nasıl tüketilmelidir ?

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, sarımsak eğer bir sağlık takviyesi olarak kullanılıyorsa günde 2 veya 4 diş sarımsak tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Aynı zamanda yapılan araştırmalar sarımsağı, kıyılmış ve kavrulmuş olarak tüketilmesini öneriyorlar.

Her zaman için önce doktorunuza danışmanızı öneriyor, tavsiye ediyoruz.

topuk çatlakları sorunundan kurtulmak bu kadar basit tıklayınız….

facebookta yazılarımız görebilirsiniz…

Yorum yapın