Skip to content

Blog açmadan oku

Blog açmak gerçekten kolay ve herkesin yapabileceği bir şeydir.Ve bu konu ile alakalı internette yazılanları okudukça blog yazarak para kazanmanın hayallerini kurmaya başlarsınız.Ki benim için de aynen bu şekilde oldu.Yazmayı seviyordum.Paylaşmayı seviyordum internette bu ikisini kullanıp para kazanma yollarını araştırdım ve blog açmak fikri ile karşılaştım.

Bu yazımda size blog açmadan önce okumanız gerekenlerden bahsedeceğim.Bu yazıyı profesyoneller için değil benim gibi hiç bir teknik bilgi , kod veya yazılım bilmeyenler için yazıyorum.

blog açmak zor mu ?

Aslında hiç zor değil.Bu işi bedava yapabileceğiniz ortamlar var.Çok güzel düşünsenize bedava dükkan oluşturacaksınız.Ücretsiz blog açmak için ben önce blogspot.com sitesini kullandım.Kİ araştırmalarıma göre blog yazmaya giriş için en mantıklı platform bu idi.

Önce hemen para kazanmayı düşünmeyin.İlk başlarda şu sorulara cevaplar bulabileceksiniz.:

Ben yazı yazabiliyor muyum ?

Sabırlı mıyım ?

Bu iş bana göre mi ?

Bu soruların cevabını bulacaksınız ama…

Hemen para kazanamayacaksınız.Hatta belki aylarca siteniz tıklanma almayabilir.Ki burada söylemek istediğim başka ayrıntılar da var.

Öncelikle güzel bir tema kullanmanız gerekecek.Sitenizi google a eklemeniz gerekecek.Yazdığınız yazıların seo uyumlıu olması gerekecek. Temanızın mobil uyumlu olması gerekecek.Sitenizin açılış hızının yüksek olması gerekecek.

blog açmak teknik bilgi istiyor mu ?

Az önce yukarıda yazdığım her şey teknik bilgi gerektiriyor.Bu dediklerimi nasıl yapacağınızı sitelerden videolardan arastırıp her bir aşama ile ayrı ayrı saatlerce ilgilenmeniz gerekecek.

Bu yazdıklarım aslında zor şeyler değil ama ilen biri için.Ben hiç bilmeyen blog açıp paralar kazanacağım şeklinde düsüncelere dalan benim gibi insanlar için yazıyorum.

Bu işe atılmadan önce blog açmak konusu ile alakalı olumsuz şeyleri de bilmeniz lazım.

Ücretsiz platform yeterli mi ?

ilk blogum

Ben bir kaç blog denemesi yaptıktan sonra araştırdıklarımdan öğrendim ki ücretsiz platformlardan açılan siteleri google ın üst sıralara çıkarması çok zor oluyormuş.Üst sıralara çıkamayan site ne demek ? Sanırıım çöp.

Google da araştırdığınız konu ile alakalı en son ne zaman 2. ya da 3. sayfalara baktınız ? Ben kendim için bu soruya cevap vereyim ki hiç.Hiç bir zaman google da 3.sıralara kadar bakmam. Google kullananların çoğu da benim gibi alt sitelere bakmayacaktır.

Bu nedenle ücretsiz platformlar yeterli değil.

Google amca www.site.blogspot.com gibi görüntüsü olan bir siteyi sevmiyor maalesef.Google ın siteyi sevmemesi öne çıkarmaması demek oluyor. Blogun da www.blog.com şekllinde görünmesi de domain yani alan adı almanız gerekecek.

WordPress mi blogspot mu ?

Blog açmak kolay ama ilerletmek zor dedik.Açmak yetmiyor yani.Hizmetler almanız lazım.Host domain gibi…

Bütün bu hizmetleri host şirketleri tek bir pakette size verebilir hazır kurulu wordpress sitenizi size teslim edebilir.

WordPress bence daha avantajlı çünkü bir çok işlemi kod bilmeden size sunacak eklentileri var.Daha profesyonel bir ortam yani.Ayrıca onlarca ücretsiz temaya da sahip.

Ne zaman para kazanacağım ?

Arkadaşlar çok fazla teknik bilgiye bu yazıda girmek istemiyorum.

Söylemek istediğim genel olarak şu blog açmak ile alakalı araştırma yaptığımda ayda 1000 tle 2000 tl kazanabilirsiniz gibi bir çok makale ile karşılaştım.

Belki zamanla kazanırsınız ama şunu bilmeniz lazım ki bu iş de benim tecrübelerime göre diğer işler gibi kolay değil.

İlk 3 ay blogunuza kimse bakmayabilir.Ki para kazanmanız sizin günlük bin ziyaretçi gibi bir sayıya ulaşmanız lazım.Bu sayılardan sonra reklam alıp para kazanmaya başlayabilirsiniz.Bu mantıkla da en az 1 yıl düzgün bir gelir beklemeyin.

blog açmak sonuç :

Benim gibi teknik bilgiye sahip olmayanlar için yazdığım bu yazıda hayallere kapılmanızı engellemek amacım.

Tabi ki hayal kurmadan para kazanmak mümkün değil ama bir yıl hiç bir olumlu geri dönüş alamayabilirsiniz demek maalesef bu isten bir zaman sonra vazgeçmeniz yüksek ihtimal demek.En az 100 tl belki daha fazla para harcayacaksınız

ilk aşamada.Ama bunu bir yatırım gibi düşünebilirseniz ,

günlük özgün yazılar yazabilir blog da yayınlayabilirseniz,

blogunuzu sosyal medyada tanıtabilirseniz bu ufak yatırımdan en az bir yıl sonra kazançlar elde etmeye başlayabilirsiniz.

Ben çok teşvik edici yazılar okuyup bu işe (blog açmak )hiç bir bilgim olmadan giriştim .

Geri dönmek istemediğim için çok araştırıp bir şekilde siteyi geliştirmeye çalışıyorum.

Bu yazımın amacı blog açmak isteyenlerin zorlukları da bilmesini istiyorum.Sabırlı olun ve çalışmaya devam edin.Emeğinizin karşılığını alacaksınız ama hemen değil.

İLETİŞİM

İNSTAGRAM

Yorum yapın