Bayat ekmek değerlendirme fikri…Bayat ekmekle nefis bir ana yemek

Bayat ekmek değerlendirme

Bayat ekmek değerlendirme için bir çok yöntem var aslına bakarsanız. Ekmekler küflenmemişse bayat ekmeklerinizi fırında kurutabilirsiniz. Kuruyan bayat ekmek robottan çekilerek bayat ekmek kırıntısı haline gelmiş olur. Köftelerinizde, çıtır tavuk kızartmasında ,patates krokette yani galeta ununun kullanıldığı çoğu yerde kullanabilirsiniz.

Ya da bayat ekmekten çok güzel tatlılar yapabilirsiniz. Görüyorsunuz ya aslında bayat ekmekler bir çok tariflerin baş kahramanı olabilir.

Önemli olan ziyan etmemek.

Bugün biz bayat ekmek ile yapabileceğiniz nefis bir tarif vereceğiz. Bu bayat ekmek kebabı akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olacak. Bayat ekmek değerlendirme yöntemi arıyorken bayat ekmek arıyor hale geleceksiniz bizce. İşte bayat ekmek kebabı tarifi.

bayat ekmek değerlendirme
bayat ekmek değerlendirme

bayat ekmek değerlendirme yemeği

Bayat ekmek değerlendirme yöntemi arıyorsanız bu tarif size biraz fikir verebilir. Hepimizin evinde artar ekmekler kalır. Bayat ekmekleri çöpe atmak yerine yeniden kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Hem de hiç bir parçası bile ziyan olmayacak.

150 gr kıyma da kullanılarak nefis bir bayat ekmek kebabı yapabilirsiniz. Bizce bu tariften sonra bayat ekmekleri değerlendirmek için başka bir tarif aramanıza gerek kalmayacak.

youtube video

bayat ekmek kebabı malzeme listesi

köftesi için

150-200 gr kıyma

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı pulbiber

1 çay kaşığı tuz

ekmek kırıntısı /galeta unu

bayat ekmek kızartmak için

1 yemek kaşığı tereyağ

bir tutam tuz

bir tutam karabiber

bir tutam pulbiber

Domates sos

1 çay kaşığı tereyağ

1 orta boy domates rendesi

tuz

karabiber

Yoğurt sos

yoğurt

tuz

Bayat ekmek kebabı nasıl yapılır ?

Bayat ekmek değerlendirmesi için çok güzel bir fikir olan bayat ekmek kebabını yapmaya önce köftesi ile başlıyoruz.

Kıyma ve baharatlar bir kaç dakika yoğurulur. Sonra içine dikkatli bir şekilde ekmek kırıntısı dökülür. Kıymanın kıvamını ayarlamak için ekmek kırıntısını yavaş yavaş dökünüz.

Güzelce yoğurulan kıymanın üzerin kapatılır ve buzdolabına dinlenmesi için bırakılır.

1 saat sonra kıyma çıkarılıp ceviz büyüklüğünde parçalar koparılarak köfte şekli verilir. Burada elinizi ıslarsanız daha rahat şekil verirsiniz.

Bayat ekmekler küp küp doğranır. Tereyağ koyulmuş tavaya doğranmış bayat ekmekler eklenir. Baharatlar da eklenerek ekmek çıtır olana kadar kavrulur.

Domates sos için küçük bir tavaya tere yağ ve rendelenmiş domates eklenir. Baharatlar da eklenerek yaklaşık 5 dakika pişirilir. Akıcı bir kıvam olması için gerekirse su eklenebilir.

Yoğurt sos için yoğurt ve tuz çırpılır.

bu sırada köfteleri pişirebiliriz. Döküm tavayı iyice kızdırıyoruz. En az beş dakika ısınsın. Döküm tava ne kadar iyi ısınmış olursa köfte o kadar lezzeti ile pişer suyu içinde kalır. Isınan döküm tavaya köfteleri bırakıyoruz. Köftenin kenarlarında renk değişimi olunca ters çevirip diğer tarafını pişiriyoruz.

Köftenin iki tarafı da piştikten sonra servis tabağına önce bayat ekmek ekliyoruz.

Sonra bayat ekmeğin üzerine domates sosunu ekliyoruz. Domates sosunun üzerine yoğurt ekliyoruz.(İsterseniz yoğurdu yemeğin kenarında servis edebilirsiniz.

En son pişen köfteleri de üzerine ekliyoruz ve nefis bayat ekmek kebabımız hazır. Afiyet olsun.

bayat ekmek değerlendirme tarifini beğendiyseniz bizimle paylaşmayı unutmayınız.

kıymalı biber dolması tarifini denemek ister misiniz? İşte nefis kıymalı biber dolması tarifi…

Yorum yapın